Yunanistan
Giriş Tarihi : 04-11-2015 13:36   Güncelleme : 04-11-2015 13:36

Bakan Fili's ''Pontus Soykırımı Olmadı'' dedi kıyamet KOPTU! -video-

Bakan Fili's ''Pontus Soykırımı Olmadı'' dedi kıyamet KOPTU! -video-

"Pontus Soykırımı Olmadı" diyen Bakan Filis'e linç hareketi03 Kasım 2015

Bir televizyon kanalında "Pontus Soykırımı olmamıştır" diyen Yunanistan Eğitim, Din ve Araştırma Bakanı Filis, toplumsal bir linç hareketiyle karşı karşıya kaldı.

"Bilimsel kriterlere gere Pontus Soykırımı'ndan bahsedilemez" diyen Bakan Filis, Pontuslu Helenlerin acılara ve etnik temizliğe maruz kaldığını, ancak her ne kadar acı olaylar yaşanmış olsa da bunun planlı ve organize bir Soykırım olmadığını bilimsel verilerle ortaya konduğunu belirtti.

Bakan'ın "Etnik temizlik başka, soykırım başkadır, Pontus Soykırımı olmadı." sözleri üzerine programda hazır bulunan stüdyo seyircilerinden sert tepkiler yükseldi. Program yapımcısı kendisine "Bu şekilde Pontusluları incittiğinizin farkında mısınız!" diyerek tepkisini ortaya koydu. Programa bu doğrultuda mesaj yağdı. Ülkedeki aydın ve siyasetçiler de faşizan olarak nitelenebilecek hakarete varan tepkilerde bulundular. Fanatik kesim ise bakanı ihanetle suçladı.

Azınlığın İskeçe sabık milletvekillerinden Çetin Mandacı, bakana yapılan bu haksız saldırılar karşısında kayıtsız kalmadı.

Mandacı, bu toplumsal linç hareketine tepkisini ortaya koyarak konuya ilişkin sosyal medyada şu açıklamada bulundu:

"Bilimsel kriterlere gere "Pontus Soykırımı"ndan bahsedilemez demiş ve demeye devam eden bir Eğitim bakanı mevcut. Sn. Filis'e yapılan saldırılar, ülkedeki düşünce özgürlüğünün korunmasının, Anayasa'da yazılı olmasının yeterli olmadığını göstermektedir. Yetkililer, ülkedeki ekonomik krizin sebepleri arasında demokrasi ve temel özgürlüklere saygı eksikliğini de dikkate almaları gerekmektedir."

Bakan Filis, birkaç yıl önce de "Pontus Soykırımı" konusunda aynı fikirleri paylaşmış ve büyük tepkilere maruz kalmıştı.


AdminAdmin