Güncel
Giriş Tarihi : 02-11-2015 09:06   Güncelleme : 02-11-2015 09:06

NASA, Kara Deliğin Yakınından Geçen Yıldızı Parçalama Anını Gösteren Video Paylaştı!!

NASA, Kara Deliğin Yakınından Geçen Yıldızı Parçalama Anını Gösteren Video Paylaştı!!

NASA, Dünya’dan 290 milyon ışık yılı uzaklıktaki PGC 043234 galaksinin merkezindeki bir kara deliğin, kütlesi Güneş’ten milyonlarca kat büyük olan bir yıldızı nasıl parçaladığını gözlemledi. Yayınlanan videoda, kara deliğin yıldızı inanılmaz bir çekim gücüyle parçaladığı ve parçalanan yıldızın uzaya X-ray ışınları yaydığı görülüyor.

Chandra X-Ray Gözlemevi, Swift Gamma-ray Burst Explorer ve XMM-Newton teleskopları, yaşanan bu olayın ardından uzay boşluğuna yayılan ışınları tespit etmeyi başardılar. 

NASA’nın yaptığı araştırma sonucu keşfedilen bu olayla ilgili konuşan Michigan Üniversitesi’nden Jon Miller, kara deliğe yaklaşan bir yıldıza neler olabileceğine dair en net gözlemlerden birini yaptıklarını söyledi. Yıldızın yok olmasından sonra kara deliğin içerisine çekilen yıldız kalıntıları, milyonlarca derece ısıya maruz kaldıktan sonra büyük miktarlarda X-ray ışınları oluşturuyor. 

NASA’nın elde ettiği yeni verilerde, kara deliğin kütlesi yüksek olan yıldızı sindirmek için çok hızlı davranamadığı ve yıldızın bazı parçalarının kara delikten dışarı çıktığı belirlendi. Yıldız parçalarının, kara deliğin var olması muhtemel tek sabit yörüngesinde ya da yakınında kaldığı düşünülüyor.Bunun dışında kara delikten uzaklaşan bir rüzgarın oluştuğu, fakat kara deliğin yüksek çekim gücünden dolayı kaçamayarak hapsolduğu ortaya çıktı. 

Aşağıda, NASA’nın kara deliğin yıldızı çekim gücüyle nasıl yuttuğunu gösteren videosunu izleyebilirsiniz.