Yunanistan
Giriş Tarihi : 17-10-2015 08:45   Güncelleme : 17-10-2015 08:45

Meclis 154 oy ile kemer sıkmaya 'EVET' dedi

Meclis 154 oy ile kemer sıkmaya 'EVET' dedi

Yunanistan’da Euro Bölgesi ve IMF tarafından verilecek kredilere karşılık talep edilen bir dizi düzenleme Parlamento’da kabul edildi.

Temmuz ayında üzerinde uzlaşılan ve 86 milyar euroyu bulması planlanan ‘yardım paketi’ karşılığında Yunanistan hükümetinden kemer sıkma politikalarına devam edilmesi istenmişti. 20 Eylül’de yapılan seçimlerden sonra kurulan Syriza-Anel koalisyon hükümetinin hazırladığı bir dizi yeni düzenleme parlamentoda kabul edildi. Oylamada 154 milletvekili kabul oyu verirken, sağ ve sol tüm muhalefet partileri karşı yönde oy kullandı.

Kabul edilen reform paketinde 49 başlık bulunuyor. Paketin önemli maddeleri arasında vergi kaçakçılığına yönelik cezaların ağırlaştırılması, enerji piyasasının özelleştirilmesi, emekli aylıklarında kesintiler ile emeklilik yaşının yükseltilmesi de var.

Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeniyle devlet borçlarını ödemeyecek duruma gelmişti. Son olarak Syriza önderliğindeki hükümet ile Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında yapılan müzakereler sonucu 86 milyar euroya kadar kredide uzlaşılmıştı.

Ancak bu kredilerin aşama aşama serbest bırakılması için hem Syriza’nın daha önce karşı çıktığı ve hem de sol partilerin muhalefet ettiği bir dizi kemer sıkma politikası konusunda tavizler verilmesi dikkat çekiyor.

AdminAdmin