Dünya
Giriş Tarihi : 16-09-2015 10:12   Güncelleme : 16-09-2015 10:12

SURİYE'li MÜLTECİLER, EDİRNE'den... YUNANİSTAN'a

SURİYE'li MÜLTECİLER, EDİRNE'den... YUNANİSTAN'a

Sosyal medyada yayılan "Almanya'nın 400 bin sığınmacıyı gece yarısına kadar alacağı" söylentisi üzerine, mülteciler İstanbul ve Edirne otogarlarında yoğunluk oluşturdu.

Avrupa'ya gitme umudu taşıyan mülteciler, sosyal medyada yayılan "Almanya'nın 400 bin mülteciyi gece yarısına kadar alacağı" söylentisi üzerine, İstanbul ve Edirne otogarlarında yoğunluk oluşturdu. 

Suriye'deki iç savaştan kaçan ve yaşamlarını Türkiye'de sürdüren mülteciler için sosyal medya platformlarında yayılan "Almanya'nın 400 bin mülteciyi gece yarısına kadar alacağı" yönündeki iddialar umut oldu.

Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nda bulunan aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı mülteciler, Edirne'ye, oradan Yunanistan'a geçmeyi hedefliyor. 

Sığınmacılar, İstanbul'daki yetkililerden sınırı geçebilmek için yardım istiyor.

Polis, otogarda güvenlik önlemlerini artırırken, belediye ekipleri de mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Austria Hungary Migra_Gupt-1.jpg
"Avrupa'ya gitmekten başka seçenek yok"

Mültecilerden Mahmut Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok akrabasının Suriye'den İstanbul'a geldiğini, burada bir süre çalışıp para biriktirdikten sonra Edirne'ye gittiğini ve oradan da Avrupa'ya geçtiğini anlattı.

Birçok mültecinin denizde boğulduğunu hatırlatan Ali, ''Denizden korktuğum için karayolunu tercih ettim. Çocuklarım olmasaydı belki deniz yolunu denerdim'' dedi.

Ali, Avrupa'ya gitmekten başka seçenekleri olmadığını, bu nedenle sonu ne olursa olsun mutlaka gideceklerini kaydetti.

Mülteciler Edirne'de toplanıyor

Mültecilerin bazıları İstanbul'dan bulabildikleri araçlara binerek, Yunanistan sınırını geçebilmek için Edirne'ye gidiyor.

Araçlarından jandarma kontrol noktalarına varmadan inen mülteciler, Edirne otogarında bekleyen smültecilerin yanına yürüyerek ulaşmaya çalışıyor.

Mülteci Aras Macicum, yaptığı açıklamada, İstanbul'dan geldikleri araçtan kontrol noktalarında yakalanmamak için Edirne'ye 40 kilometre kala indiklerini belirtti.

Aç ve susuz olduklarını ifade eden Macicum, "Yorgunluktan bayılacak haldeyiz, yardım istiyoruz" dedi.

Sehem Mustafa da Avrupa'ya gitmekten başka çaresi olmayan mültecilerin her türlü zorluğa katlanmak durumunda olduğunu ifade etti.

Ailesinden bir kaç üyenin Almanya'ya gidebildiğini anlatan Mustafa, "Almanya'ya ulaşırsak her şey çok iyi olacak. Ailem orada. Lütfen bizi bıraksınlar" diye konuştu.