Batı Trakya
Giriş Tarihi : 31-08-2015 07:39   Güncelleme : 31-08-2015 07:39

TARİHİ ALANTEPE YAĞLI GÜREŞLERİ TAMAMLANDI

TARİHİ ALANTEPE YAĞLI GÜREŞLERİ TAMAMLANDI

Kozlukebir-Arriana Belediyesi’nin düzenlediği Alantepe Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri 28-29-30 Ağustos 2015 günleri gerçekleşti.

Belediyesi’nin organize ettiği 7 asırlık geleneği olan Alantepe Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri bu yıl da başarıyla gerçekleşti.

28 Ağustos 2015 Cuma günü ağa Mümün Karabekir’in davul  ve zurna eşliğinde köyleri gezerek halkı davet etmesi ile başlayan etkinlikler, 30 Ağustos Pazar günü yağlı güreş müsabakaları ile son erdi.

Güreşlere Türkiye’den güreşçiler katılırken, Bulgaristan’dan güreşçi katılmadı. Batı Trakyalı güreşçiler için ilk defa Seçek’te uygulanan yerel güreşçiler kategorisi Alantepe’de de uygulandı.

Cumartesi günü yağlı güreşlerin ön elemeleri yapıldı. Türkiye’den Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından gönderilen Türk halk müziği sanatçısı Ali Çakar Alantepe’de Batı Trakyalılara konser verdi.

Pazar günkü program etkinliklere katılan protokolün karşılanması ile başladı.  Protokol üyeleri er meydanında davullar ve zurnalarla eşliğinde tur atarak halkı selamladılar. Program konuşmalarla devam etti.  Alantepe’de konuşma yapanlar şunları belirttiler;

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet: “600 yılı aşkın süren Alantepe yağlı güreşleri inşallah bundan sonra da devam edecek. Biz bu organizasyonun koordinasyonunu yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl da giriş ücreti talep etmedik. Amacımız halkımızın buraya yoğun şekilde katılımını sağlamak. Etkinliğe ekonomik destek veren sponsorlara, kardeş belediyemizi Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar’a, bu yıl bizleri destekleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ve Edirne Valiliği’ne teşekkür ediyorum. Burada en büyük teşekkürü ekip arkadaşlarıma ediyorum. Bu alanda güreşecek güreşçilere başarılar diliyorum.”

Rodop İlinden Sorumlu Eyalet Başkan Yardımcısı Hristos Metios: “Etkinliklere beni davet eden organizatörlere teşekkür ediyorum. Komşu ülkelerimizden etkinliklere katılan belediye yöneticilerine hoşgeldiniz diyorum. Burada olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu etkinliklet tüm zorluklara ekonomik krize rağmen insanların bir araya gelmesi ve yakınlaşması için bir fırsattır. Bundan dolayı belediye başkanını buradan tebrik ediyorum ve bu panayırın bundan sonra da devam ettirmesini temenni ediyorum. Son olarak gelecek yıl burada yeniden bir araya gelmeyi temenni ederken herkese sağlıklı ve huruzlu günler diliyorum.”

Bursa Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Yıldız: “Saygıdeğer misafirler, sizlere belediye başkanımız Mustafa Dündar’ın selamlarını iletmek istiyorum. 600 yıldır yapılan bu şenliklerin amacı insanların bir araya gelmesi ve dostlukların pekişmesidir. Kardeş belediye olarak üzerimize düşen görevleri her yapmaya hazırız.”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı  İbrahim Doğan: “Değerli katılımcılar sizlere Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın selamlarını iletmek istiyorum. Böyle güzel bir geleneği yaşatan, dostlukları pekiştiren, buna uğraş veren Kozlukebir belediye başkanı kutluyorum. Umarım bu organizasyonda biraz sonra güreşecek olan değerli pehlivanlarımız siz değerli seyircilerimize çok güzel anlar yaşatacıklarına, kıran kırana güreş yapacaklarına inancımı belirtmek istiyorum. Bu organizasyonda belediye başkanımızın önümüzdeki yıllarda daha çok destek vereceğini belirtmek istiyorum.”

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı: “Batı Trakya’nın aziz insanları, yurt dışından gelen değerli misafirler hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Burada yüzyıllar öncesine kadar dayanan çok köklü bir adeti yaşatmak için bir araya geldik. Sizlerle bir arada olmak benim için mutluluk ve onur vesilesidir. Böylesi güzel bir adeti yaşatma iradesi gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.  Bu kadar güzel bir organizasyon yaptığı için Kozlukebir Belediyesi’ni tebrik ediyorum. Burası nice kahramanların, nice bileği bökülmez yiğitlerin boy gösterdiği bir medyan. Koca Yusuf’ların, Kel Aliço’ların, Kurtdereli Mehmet pehlivanların burada güreştiğini hisseder gibiyim. Bizde hep birlikte bu adetin yaşaması için, devam etmesi ve gelecek nesillere aktarılması için burada bulunuyoruz. İnşallah öyle de olur ve devam eder.  Burası aynı zamanda kaynaşma, bayram yapma, bir araya gelme yeridir.”

Konuşmaların ardından Edirne’den gelen folklor grubu gösteri sunarken, yine Edirne’den gelen müzik grubu katılımcılara konser verdi. Daha sonra da yağlı güreş müsabakalarına geçildi. Kıra kırana geçen yağlı güreşlerin başpehlivanı Edirneli Ahmet Yavuz oldu.

Kategorilerde güreşen ve dereceye giren pehlivanlar şunlardır;

MİNİKLER KATEGORİSİ

1.            Nikos Ambelidis

2.            Giorgios Vardanian

3.            Mervan Sar Hasan

TOZ KOPARAN

1.            Argirios Grigorian

2.            Hamza Hacı

3.            Yunus Halil

KÜÇÜK ORTA

1.            Ufuk Yanık

2.            Necip Alioğlu

3.            Ediz Salihoğlu

BÜYÜK ORTA

1.            Yiğit Giden

2.            Caner Koşum

3.            Ayhan Aktürk

YEREL GÜREŞÇİLER 

1.            Niyazi İbiş

2.            Selim Çelebi

3.            Ercan Kaşayka

BAŞ ALTI

1.            Nedim Anılgider

2.            Gökhan Vurcanlı

3.            Ali Rıza Özkayalar

BAŞPEHLİVANLIK

1.            Ahmet Yavuz

2.            Serkan Öğdüler

AdminAdmin