Yunanistan
Giriş Tarihi : 23-08-2015 08:37   Güncelleme : 23-08-2015 08:37

Sirizada Bekelenen Bölünme Lafazanis 'Halk Birliği' (Laiki Enotita) Kurdu!!

Sirizada Bekelenen Bölünme Lafazanis 'Halk Birliği' (Laiki Enotita) Kurdu!!

Panayotis Lafazanis başkanlığındaki ‘Sol Platform', SİRİZA'dan ayrılarak ‘Halk Birliği' (Laiki Enotita) adında parti kurdu.

Lafazanis liderliğindeki 25 muhalif milletvekili 21 Ağustos Cuma sabahı SİRİZA'dan istifa ederek, Halk Birliği partisini kurduklarını açıkladılar.

HALK BİRLİĞİ PARTİSİ 3. BÜYÜK PARTİ

Partinin başkanlığını Panayotis Lafazanis yapacak. Şu anda 25 milletvekiline sahip olan Halk Birliği, parlamentodaki üçüncü büyük parti oldu. Bu çerçevede YDP lideri Meymarakis'den sonra hükümeti kurma görevinin Lafazanis'e verilmesi bekleniyor.

MEMORANDUMLARI İPTAL ETMEK İÇİN ÇALIŞACAK

Lafazanis düzenlediği basın toplantısında SİRİZA yönetimini ve Çipras'ı memorandumu kabul ettiği için sert bir şekilde eleştirdi. Çipras'ın, memorandumun etkisini anlamadan seçime gittiğini ifade eden Lafazanis, bu taktikleri antidemokratik olarak nitelendirdi. Seçimlere büyük bir kararlılıkla katılacaklarını dile getiren Lafazanis, seçimlerden büyük bir siyasi güç olarak çıkacaklarını söyledi. Memorandumlara karşı mücadele edeceklerini ve iptal etmek için çalışacaklarını vurgulayan

"GEREKİRSE EURO'DAN DA ÇIKARIZ"

Lafazanis, memorandumlara oy veren hiçbir siyasi partiyle çalışmayacaklarını kaydetti. Haziran ayındaki referandumda halkın yüzde 62'sinin memorandumlara hayır dediğini belirten Lafazanis, halkın bu iradesine saygı gösterilmediğini kaydetti.

Lafazanis, memorandumlardan kurtulmak için Euro'dan çıkmak gerekirse, planlı bir şekilde bunun yapılacağını söyledi. Lafazanis, seçim öncesinde tüm radikal sol güçlere işbirliği çağrısında bulundu.

AdminAdmin