Yunanistan
Giriş Tarihi : 19-08-2015 14:14   Güncelleme : 19-08-2015 14:14

Almanya’dan Yunanistan’a yardım için yeşil ışık

Almanya’dan Yunanistan’a yardım için yeşil ışık

Almanya Federal Meclisi, Yunanistan'a yapılacak 3. kurtarma paketine büyük çoğunlukla onay verdi.

 

Almanya Federal Meclisi, Yunanistan'a yapılacak 3. kurtarma paketine büyük çoğunlukla onay verdi.

Meclis genel kurulun olağanüstü toplanmasının ardından yapılan 585 milletvekilinin katıldığı oylamada, Yunanistan'a verilmesi öngörülen üçüncü yardım paketi için 454 milletvekili "evet", 113'u "hayır" oyu kullandı. Oylamada, 18 milletvekili ise "çekimser" kaldı. Oylamada hükümette bulunan Hristiyan Birlik partilerinden (CDU/CSU) bazı milletvekillerinin de olumsuz yönde oy kullandığı belirtildi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble,  oylamadan önce hükümet adına yaptığı konuşmada,Yunanistan için bir kez daha hazırlanan yardım programı konusunda tekrar karar vermenin kolay olmadığını söyledi.

Avro Bölgesi ülkelerinin üzerinde anlaştığı ve Yunanistan'a 86 milyar avro yardım yapılması öngörülen 3. kurtarma paketine meclisin onay vermesini isteyen Schaeuble,  "Bu Yunanistan'ın ve Avrupa'nın çıkarınadır" dedi.

Yeni paketle Yunanistan'da bütçe planlamasının iyileştirilmesi, iş piyasasının modernleştirilmesi ve vergilerin düzenlemesi gibi reformların planlandığına işaret eden Schaeuble, bunların bir çoğunun şimdiden Yunanistan parlamentosundan geçtiğini anımsattı.

Herkesin Yunanistan'da bir değişim olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirten Schaueble, "Tabiki son aylardaki deneyimlerden dolayı her şeyin istenildiği gibi işleyeceğinin garantisi yok. Ancak tedbirlerin büyük bir bölümünün Yunanistan Parlamentosu'ndan geçmesinden kaynaklanan bu yeni başlangıcı bir fırsat olarak kullanılmaması sorumsuzca olur" değerlendirmesinde bulundu.

Üçüncü kurtarma paketinin yürürlüğe girmesi için bazı AB üyesi ülkelerin parlamentolarından onaydan geçmesi gerekiyor.

aa

AdminAdmin