Yunanistan
Giriş Tarihi : 18-08-2015 11:40   Güncelleme : 18-08-2015 11:40

Εrken seçim hazırlığı mı?: 20 Bin Euroya Kadar Borçlar siliniyor!

Εrken seçim hazırlığı mı?: 20 Bin Euroya Kadar Borçlar siliniyor!

Maliye Bakanlığı’ndaki yeni düzenlemeye göre, 20.000 euroya kadar banka ve maliyeye yönelik borçların silinmesi öngörülüyor.

Yasa değişikliği kapsamında yeni düzenlemeye göre kişinin hiç bir geliri ve gayrimenkulu serveti olmaması gerekiyor. Böylece borçlu kişinin sulh mahkemelerine başvurarak borçların silinmesinin yolunu açıyor. Burada borçlu kişide olması gereken tek şart ise borçlu vatandaşların banka veya maliyeye yönelik borçlarının 20 bin euroyu aşmaması gerekiyor.

Yeni yasa değişikliği, maliye dışında sigorta fonlarına ve belediyelere yönelik borçların da silinmesi veya düzenlenmesi ile ilgili maddeler içeriyor. Küçük miktarda borcu olanlar için sulh mahkemesinden olumlu karar çıkarmaları durumunda 18 aylığına borçlarından muaf olmaları öngörülürken, 2,5 yıl sonra maddi durumlarının değişmemesi halinde ise borç yükünden tamamen kurtulmaları öngörülüyor.

Söz konusu düzenlemeden bankalara yönelik vadesi dolmuş tüketici kredisi ve kredi kartı borcu olan veya maliye ya da belediye ve sigorta fonlarına vadesi geçmiş borcu olan yaklaşık 35.000 vatandaşın istifade etmesi bekleniyor.

İlgili düzenlemeden faydalanmak için dikkat edilmesi gereken başlıca şartlar şu şekilde:

1. Borçlu vatandaşın gayrimenkul servetinin bulunmaması ve son üç yılda elinden gayrimenkul çıkarmamış olması ve gelir durumunun sıfır durumda olması.

2. Bankalardaki mevduatları da dahil olmak üzere diğer servetinin değerinin de 1.000 euronun üzerinde olmaması.

3. Borçların faiz, masraf ve artışlarla birlikte 20.000 euroyu geçmemesi.

5. Dışarıdan başka alacaklıların bulunmaması.

6. Kararın onaylanmasından tam bir yıl öncesine kadar hiçbir gelirinin olmaması.

Yukarıdaki durumlara haiz olanlar sulh hukuk mahkemelerine başvurup borçlarının silinmesini talep edebilecekler.

AdminAdmin