Yunanistan
Giriş Tarihi : 11-08-2015 07:38   Güncelleme : 11-08-2015 07:38

Yunanistan için 'Beyaz Duman' Göründü! Anlaşmaya Varıldı

Yunanistan için 'Beyaz Duman' Göründü! Anlaşmaya Varıldı

Yunanistan ve kreditörler, 86 milyar euro’luk yeni kurtarma paketi üzerinde anlaştı.

Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Çakalotos, 18 saat süren müzakereler sonucunda Yunanistan'ı düzlüğe çıkaracak yardım paketi konusunda uzlaşıya varıldığını, bazı küçük detaylarınsa hâlâ görüşüldüğünü açıkladı.

Üst düzey bir yetkili, daha önce özelleştirme ve ödenmemiş kredilere ilişkin maddeler üzerinde mutabık kaldıklarını söylemiş, “Sonunda beyaz duman göründü” demişti.

Ülkenin başvurduğu bu 3. paket üzerinde 20 Ağustos'a kadar uzlaşma sağlanması gerekiyordu. Yunanistan’ın 20 Ağustos’a kadar Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) 3.2 milyar euro, eylülde de 1.5 milyar euro ödeme yapması gerekiyor.

Financial Times’a göre, ilk olarak paketin en az 20 milyar euro’luk kısmını almayı planlayan Atina 12 milyar euro’yu borçların ödenmesi, 10 milyar euro’yu da bankalara sermaye sağlanması için kullanacak.

Yunanistan, Euro Bölgesi liderleriyle günlerce süren müzakerelerin ardından talepleri kabul etmiş, yardım paketinin verilmesi için şart koşulan reformların ikinci bölümünü de 27 Temmuz'da Parlamento'dan geçirmişti.

AdminAdmin