Dünya
Giriş Tarihi : 30-07-2015 18:15   Güncelleme : 30-07-2015 18:15

Yahudi Yerleşim Yerlerinin İnşaası Hız Kesmiyor

Yahudi Yerleşim Yerlerinin İnşaası Hız Kesmiyor

İsrail, işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki mevcut Yahudi yerleşim yerlerini genişletmeyi sürdürüyor.

Bu kapsamda İsrail hükümeti Doğu Kudüs'te 500, Batı Şeria'da da 300 olmak üzere toplam 800 yeni konut inşa etme kararı aldı. Bir yandan Filistinlilere ait evleri "ruhsatsız olduğu" bahanesiyle yıkmaya devam eden İsrail'in Yahudi yerleşim yerlerini genişletme yönündeki politikası, Filistinlilerin yaşam alanlarının giderek daralmasına neden oluyor.

Ayrıca Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yerleşim birimleri inşası, Filistinlilerle yürütülen barış görüşmelerini de sekteye uğratan başlıca konulardan biri olarak biliniyor. 

Uluslararası hukuka göre, İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da inşa ettiği Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı sayılıyor. İsrail ise dünyadan gelen tepkileri dikkate almayarak işgal ve genişleme politikalarına devam ediyor.


Uluslararası toplumun  tepkisi

İsrail hükümetinin mevcut Yahudi yerleşim yerlerini genişletme yönündeki son kararı uluslararası toplumun tepkisiyle karşılandı. 

İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında 800 yeni konut inşaatı yönünde aldığı kararı kınayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Karar, İsrail Hükümeti'nin destek verdiğini beyan ettiği iki devletli çözüm hedefiyle bağdaştırılamaz" ifadelerini kullandı.

Ban, İsrail'in işgal ettiği topraklarda yerleşim birimi kurmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve barışa engel teşkil ettiğini vurguladı. 

Karara Avrupa Birliği ve ABD'den tepki geldi. ABD Dışileri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mark Toner, yazılı açıklamasında, İsrail'in, Batı Şeria'da ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yeri kurma planlarından kaygı duyduklarını, o bölgede yapılan inşaatların devam etmesine şiddetle karşı çıktıklarını kaydetti.

Avrupa Birliği de (AB), İsrail'den Filistin topraklarında yeni konut inşası kararını geri çekmesini ve yerleşkelerini genişletmeyi durdurmasını istedi.

Avrupa Dış Eylem Servisinden yapılan açıklamada, Batı Şeria'da ve Doğu Kudüs'te yerleşim alanlarının daha da genişletilmesinin, İsrail'in bölgede daha önce müzakere edilmiş iki devletli çözüme ve barış sürecine bağlılığını sorgulattığı bildirildi.

Dünyadan gelen tepkilerine rağmen İsrail hükümetinden bir geri adım gelmedi.