Batı Trakya
Giriş Tarihi : 26-07-2015 00:35   Güncelleme : 26-07-2015 00:35

TÜRKİYE'nin AVRUPA BAKANI BOZKIR, BATI TRAKYA'da TEMASLARDA BULUNDU

TÜRKİYE'nin AVRUPA BAKANI BOZKIR, BATI TRAKYA'da TEMASLARDA BULUNDU

Sadık Ahmet’in 20. ölüm yıl dönümü münasebetiyle 24 Temmuz Cuma günü düzenlenen anma törenine katılan Türkiye'nin Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Cumartesi günü Gümülcine ve İskeçe'de azınlık kuruluşlarını ziyaret etti.

Bakan Bozkır'a AK Parti Bursa milletvekili hemşehrimiz Hakan Çavuşoğlu eşlik etti.

Cumartesi sabahı Gümülcine Seçilmiş Müftüsünü ziyaret ile başlayan Bakan Bozkır'ı, müftülük girişinde Müftü İbrahim Şerif, Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği üyeleri ve Batı Trakya Camileri Din Görevliler Derneği üyeleri karşıladı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonunda bakan ve müftü birbirine hediye takdim etti. Ardından birlikte Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne gittiler.

Gümülcine Türk Gençler Birliği'nde geleneksel kıyafet giymiş genç kızlar tarafından çiçeklerle karşılandı bakan Bozkır. Bakan, kendisini bahçede bekleyen soydaşlarla tek tek selamlaştı.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır burada bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“Burada sizlerle bulunmaktan onur duyoyorum. Bu ifadelerimin hiç birisi  siyasetin gereği olan ifadeler değildir. Hepsi gerçekten burada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ve içten duyguları belirtmek için kullanılmış sözlerdir. GTGB en eski kuruluşlardan biridir. Beni girişte karşılayan genç kızlarımızın, evlatlarımızın gösterdiği manzara çok duygulu manzaraydı. Geleceğimiz gençlerimizdir. Onları ne kadar geliştirir ve onlara ne kadar imkan sağlarsak o zaman o kadar geleceğimizden bahsetme imkanına kavuşuruz. Onlar iyi olduğu takdirde biz de iyi oluruz. Onun için bu köklü kuruluşun başkanlarını şükranla yad ediyorum. Bu bahçenin bende bıraktığı iz çok derindir. Yaklaşık üç sene önce Ramazan vesile ise buraya gelmiştik. Kozlukebir’de iftara katılmıştık. Oradan buraya, daha sonra İskeçe’ye ve Kavala’ya gitmiştik. Ama burada sizlerle oturup içtiğimiz çayı, ettiğim sohbeti ve buranın bu güzel ortamını gerçekten şöyle bir huzurlu yere gideyim, zor bir anımda kendimi dinlendireyim, kendime birşeyler katayım dediğimde hep burası aklıma geldi. Batı Trakya ziyaret programım yapılırken ısrarla GTGB'ye gelmek istediğimi söyledim. Ne kadar haklı olduğumu buraya tekrar gelince tekrar gördüm. Sizlerin elini sıkmak, kucaklaşmak, sizlerle sohbet etmek insana güç katıyor. İyiki varsınız.

...

Türkiye ile Yunanistan arasında biz her zaman iyi komşuluk ilişkileri olmasını arzu ettik. Geçirdiğimiz gergin yıllar zarfında ve şimdiki iyi komşuluk ilişkilerinin tablosuna baktığımızda aslında ilişkilerimiz ne kadar iyi olursa sizlerin de çok daha rahat ortamda yaşabildiğinizi, haklarınızın geliştirildiği ve mutluluğunuz arttığını görüyoruz. Tabi şuanda hiç birşey sizin arzu ettiğiniz bizim istediğimiz noktada değil. Ama bunları daha da geliştirmek için ülkeler arasında dostluk ilişkilerin olmasının yararlı olduğunu her zaman düşünüyoruz.

Yunanistan bugün belki zor günler geçiriyor ama biz komşumuz olarak Yunanistan’ın daha iyi şartlarda olmasını, ekonomik krizi biran önce atlatmasını temenni ediyoruz. Bunun içinde elimizden gelen herhangi bir imkan varsa bunu her zaman göstermeye hazırız. Bundaki amacımız da, eğer bu şekilde bir iyileşme olursa Yunanistan’ın ekonomik tablosunda bunun sizlere de olumlu olarak yansıyacağını, sizlerin de çok daha huzurlu ve gençlerin geleceğe güvenle baktığı bir ortama kavuşacağınızı düşünüyoruz.

Sizler Türkiye ile Yunanistan arasında en önemli, en güçlü ve en sağlam köprüsünüz. Biz bunu her zaman ifade ediyoruz. Bu köprünün daha da güçlenmesi iki ülkenin de yararına olacağı bir gerçektir. Bunu gerçekleştirmek için biz Türkiye hükümeti olarak, Yunanistan’da da Yunanistan hükümeti olarak ümit ediyorum ki, bu tabloyu daha da genişletmek için emek sarf edeceğiz.

İyi ki varsınız, hep olun, biz Türkiye olarak arkanızdayız. Sizlerin de anavatan Türkiye için, Türklük için her gün dua ettiğinizi, kalbinizin bizler için arttığını, nefeslerinizi bizler için aldığınızı gayet iyi biliyoruz. Ama siz de biliyorsunuz ki bizim de kalbimiz atarken burası için atıyor. Sizin dertleriniz bizim dertlerimizdir, sizin iyi haliniz bizim mutluluğumuzdur. İnşallah gelecek yıllarda da tekrar bir araya gelmeyi ümit ediyorum. Beni karşılarken, gösterdiğin sevgi ve misafir perverliğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.”

 

Bakan, Gümülcine'den sonra  İskeçe'ye geçti.

Burada da seçilmiş Müftü Ahmet Mete’yi ziyaret etti ve yaklaşık 40 dakikalık bir görüşme gerçekleşti.

Ardından İskeçe Türk Birliği’ne giden bakan burada da hazır bulunanlara kısa bir konuşma yaptı.

İskeçe temaslarını tamamladıktan sonra Bakan Volkan Bozkır Batı Trakya’dan ayrıldı.