Avrupa
Giriş Tarihi : 08-07-2015 11:32   Güncelleme : 08-07-2015 11:32

Avrupalı liderler Yunanistan’a Pazar gününe kadar SON süre tanıdı

Avrupalı liderler Yunanistan’a Pazar gününe kadar SON süre tanıdı

Avrupalı liderler, Yunanistan'a yeni bir kurtarma başvurusu için perşembe gününe kadar süre verdi. Liderler, 12 Temmuz Pazar günü toplanacak yeni bir zirvede nihai kararını verecek.

 

Euro bölgesi liderlerinin Brüksel’de gerçekleşen ‘Yunanistan Zirvesi’ sona erdi.

Yunanistan'da referandumun ardından olağanüstü toplanan Euro Bölgesi liderleri hızlı bir çözüme ulaşamayarak ikinci bir toplantı kararı aldı.

Euro Bölgesi liderleri, Yunanistan'ın durumunu çözmek için 12 Temmuz Pazar günü son kez toplanacak. 

 

"Nihai anlaşma için 5 gün kaldı"

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, "Çıplak gerçek şu ki nihai anlaşma için sadece 5 gün kaldı. Bugüne kadar hedef tarihler vermekten kaçındım ama bu gece nihai vadenin bu hafta dolacağını yüksek sesle ve açık şekilde söylemek zorundayım. Krizden hepimiz sorumluyuz ve bunu çözmek hepimizin sorumluluğu" dedi.

Tusk, Yunanistan krizinin çözülememesi halinde tüm AB'nin kaybedeceği uyarısını yaparak, "Anlaşmaya varmakta yetersiz kalırsak Yunanistan ve onun bankacılık sistemi iflas edebilir. Muhakkak bundan en büyük acıyı Yunan halkı çekecektir. Hiç şüphem yok ki bu durum jeopolitik açıdan Avrupa'yı da etkileyecektir. Eğer bunun böyle olmayacağı illüzyonunu gören varsa saftır" diye konuştu.

Zirvede Yunanistan'ın en geç perşembe Avrupa İstikrar Mekanizması'na kurtarılma başvurusunda bulunması, Troyka kurumları olan AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) olumlu görüş bildirmesiyle Euro Bölgesi maliye bakanlarının 11 Temmuz ve AB zirvesinin 12 Temmuz'da toplanıp, Atina'nın talebiyle ilgili son sözü söylemesi konusunda mutabakat sağlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa Merkez Bankası'nın pazara kadar Yunanistan'ın bankacılık sistemini ayakta tutacak minimum likiditeyi sağlayacağını söyledi.

 

"Süreç son derece hızlı işleyecek"

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, zirvenin ardından basına yaptığı açıklamada, "Süreç son derece hızlı işleyecek. En son hafta sonu sonuçlanmak üzere önümüzdeki saatlerde başlayacak" dedi.

Tsipras, varılacak anlaşmanın Yunanistan için krizden nihai çıkış ve büyümeye dönüş anlamına geleceğini ve borçların yeniden yapılandırılacağını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Yunanistan'ın tatmin edici bir öneriyle gelmesi halinde bu ülkeye önümüzdeki aylardaki yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için finansman sağlanabileceğini söyledi. Merkel, Yunanistan'ın borçlarının kısmen silinmesinin yasal açıdan mümkün olmadığını vurgulasa da vade uzatımı ve faiz indirimi konusunda kapıyı kapatmadı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, "Umarım pazar günü Yunanistan için son toplantımız olur" dedi.

Sağduyunun galip gelmesini umduğunu vurgulayan Renzi, "Sağduyunun öncelikle Yunan hükümetine gelmesi gerektiğini" sözlerine ekledi.