Avrupa
Giriş Tarihi : 28-05-2014 07:36   Güncelleme : 28-05-2014 07:36

AP Seçimlerinde Avrupa Birliğini İstemeyenler Artış Gösterdi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Birliği karşıtı ve aşırı sağcı partiler önemli başarı elde etti.

AP Seçimlerinde Avrupa Birliğini İstemeyenler Artış Gösterdi

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Birliği karşıtı ve aşırı sağcı partiler önemli başarı elde etti.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkede aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin zaferiyle sonuçlanan seçimleri "siyasi deprem" olarak nitelerken, İngiltere'de de Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi sandıktan birinci çıktı.

 

Seçim sonuçlarını değerlendiren İngiltere Başbakanı David Cameron, halkın Avrupa Birliği konusunda "hayal kırıklığı" hissettiğini söyledi ve "Sandıktan çıkan mesajı aldık" dedi.

Avrupa Parlamentosu'nda merkezdeki üç büyük grup da oy kaybına uğradı.

 

Avrupa Birliği'ne şüpheyle bakan partilerin diğer ülkelerde de oylarını artırdıkları görüldü. Danimarka ve Yunanistan'da bu partiler birinci oldu.

Bu sonuçlarla merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin parlamentoda en büyük grup olması bekleniyor.

Katılım oranı

Avrupa Parlamentosu'nun açıkladığı resmi olmayan rakamlara göre, seçimlere katılım oranı yüzde 43,1 oldu. Bu rakam, katılımın bir önceki seçime göre binde bir oranında arttığını gösteriyor.

Yine bu sonuçlar, ilk kez katılımın bir önceki seçimlere oranla düşmediğine işaret ediyor.

Kesin olmayan sonuçlara göre 751 üyeli parlamentoda Avrupa Halk Partisi oyların yüzde 28,3'ünü alarak 212 sandalye kazandı.

Bununla birlikte sonuç, grubun 60 sandalye kaybettiğini gösteriyor.

Sosyalistler yüzde 24,7 oyla 186, Liberaller yüzde 9,32 ile 70, Yeşiller de yüzde 7,32 oyla 55 sandalye kazandı.

Avrupa Birliği karşıtı Özgürlük ve Demokrasi grubunun sandalye sayısını koruması bekleniyor.

Ancak hiçbir grubun üyesi olmayan Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin sayısının artması bekleniyor. Bunun da Avrupa Birliği'ne şüpheyle bakan bloğun gücünü artıracağı belirtiliyor.

Aşırı sol ise Yunanistan'daki Siriza partisinin sayesinde 12 sandalye kazanarak seçimlerde oy oranını artırdı. Siriza oyların yüzde 26'sını alarak tüm partileri geride bıraktı. Aşırı sağcı Altın Şafak, yüzde 9 ile Avrupa Parlamentosu'na 3 temsilci gönderiyor.

Hile iddiası

Fransa'da Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen "Seçimlerde açık bir şekilde öndeyiz" dedi.

Daha sonra yapılan açıklamada Ulusal Cephe, hükümeti seçimlere büyük oranda hile karıştırmakla suçladı. Açıklamada Başbakan Valls'in, seçimleri Ulusal Cephe'nin kazanmasını engellemek için "en iğrenç yöntemlere başvurduğu" öne sürüldü.

Parti, bir çok oy kullanma merkezinde seçmenlere yanlış pusulaların ya da Ulusal Cephe'nin yer almadığı pusulaların verildiği iddia etti.

BBC

AdminAdmin