Batı Trakya
Giriş Tarihi : 25-06-2015 15:58   Güncelleme : 25-06-2015 15:58

Batı Trakyalı kiraz üreticileri Aydın ve Manisa’da eğitim aldı

Batı Trakyalı kiraz üreticileri Aydın ve Manisa’da eğitim aldı

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin Tarım ve Hayvancılık Kolu, 13-14 Haziran tarihleri arasında Türkiye’de Aydın’ın Söke ve Manisa’nın Sancaklıbozköy ilçesine kiraz üretimiyle ilgili eğitim gezisi düzenledi.

Rodop Kiraz Üreticileri Kooperatifi ile işbirliği içerisinde düzenlenen eğitim gezisine, 33 kiraz üreticisi ve 6 ziraat mühendisi katıldı.

Geziye kiraz üreticilerinin yanısıra, ziraat mühendisleri Bülent Salih, Hüseyin Mahmut, Hüseyin Sadık, Alev Hasan, Salih Topal ve Erol Abdullah, BTAYTD Kasadarı Yüksel Esat ve Rodop Kiraz Üreticileri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Galip katıldı.

İlk olarak Aydın Söke’de Ağaçlı bölgesinde, 650 dönümlük kapalı kiraz bahçesinin yetkili uzmanlarıyla biraraya gelen üreticiler burada kiraz üretimini yakından görme imkanı buldular. Üreticiler uzman yetkililerden kendi bölgelerindeki kiraz üretiminde uygulanabilecek geliştirme ve iyileştirme yöntemlerini araştırdılar. Ertesi gün kiraz üreticilerinin yoğun iş sebebiyle geri döndükleri belirtildi.

Ziraat mühendisleri grubu ise Manisa Sancaklıbozköy bölgesindeki kiraz bahçelerini ziyaret ettiler. Buradaki ziyarette bölgedeki kiraz üreticileri, ziraatçılarla bir araya gelerek karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular.

Geziyle ilgili olarak BTAYTD tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu eğitim gezisinde edinilen pratik, teorik ve teknik bilgileri düzenlemek ve bunların Rodop ili kiraz üretimine katkı sağlayacak uygulamalarını konuşmak üzere, BTAYTD Tarım ve Hayvancılık Kolu’nun ziraat mühendisleri ekibi bir toplantı düzenleyip, ileriye yönelik önemli kararlar almayı hedefliyor.” ifadelerine yer verildi.