Yunanistan
Giriş Tarihi : 10-06-2015 07:35   Güncelleme : 10-06-2015 07:35

PASOK Partisi Yeni Başkanını Seçecek

PASOK Partisi Yeni Başkanını Seçecek

Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) Partisi yeni başkanını seçiyor. Parti üyeleri 5-7 Haziran tarihlerinde Atina’da gerçekleşen 10. PASOK Kongresi'nde bir araya geldiler. Kongrede Merkez Seçim Komisyonu üyeleri seçildi. Parti üyeleri, 14 Haziran 2015 Pazar günü ise yeni genel başkanı seçecekler. Başkanlık için üç aday yarışacak.

PASOK Partisi Genel Başkanı Evangelos Venizelos parti liderliğinden ayrılacağını açıklamasının ardından üç isim adaylığını açıkladı. Başkanlık için Fofi Gennimata, Andreas Loverdos ve Odisseas Konstandinopulos yarışacak.

Parti tüzüğüne göre başkan adayı olabilmek için konge üyelerinin %10’nun imzasını almak gerekiyor. Başkan adaylığını açıklayan Fofi Gennimata  kongre üyelerinden 670, Odisseas Konstandinopulos 317, Andreas Loverdos ise 300 imzasını toplayıp adaylıklarını açıkladılar.

PASOK Partisi'nin ilke genelinde kayıtlı üye sayısı 40.000 civarında. Kongreye ülke genelindeki üyeleri temsilen 2392 üye ve delege katıldı. Merkez Seçim Komisyonu için katılan üyelerden 2153’u oy kullandı.

130 seçilmiş üyeden oluşan MSK'nın tüzün gereği üyelerin %30’u kadın olmak gerekiyor. Seçilmişlerin haricinde MSK’da 13 milletvekili, 2 AP milletvekili sendika ve sosyal örgüt başkanları yer alıyor.

Fofi Gennimata, Andreas Loverdos ve Odisseas Konstandinopulos arasında geçecek başkanlık yarışını kimin kazanacağını 14 Haziran 2015 Pazar günü ülke genelindeki il teşkilatlardaüyelerin kullanacağı oylar belirleyecek. Adaylık için kongre üyelerinden en çok imza toplamayı başaran Fofi Genimeta’nın şansı diğer iki adaya göre daha fazla olduğu belirtiliyor

10. PASOK Kongeresi’ne Yunanlı üyelerle birlikte azınlıktan PASOK Partisi Rodop İl Teşkilatı Yönetim Kurulu üyesi olan Gümülcine Belediyesi Meclis Üyesi Rıdvan Mollaisa ve Sirkeli Bölgesinden Sorumlu Delege Bilgin Hüseyin’in de katıldı.

AdminAdmin