Batı Trakya
Giriş Tarihi : 01-06-2015 12:58   Güncelleme : 01-06-2015 12:58

Berat Kandili İskeçe’de büyük coşkuyla kutlandı… (foto)

Berat Kandili İskeçe’de büyük coşkuyla kutlandı… (foto)

Bugün Berat Kandilinde 85 bin camiden topluca duaya durulacak…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandili dolayısıyla geldiği Batı Trakya'da İpsala Sınır Kapısı’nda yüzlerce soydaş tarafından karşılandı.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, temaslarına Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğunu ziyaret ederek başladı.
Başkonsolosluk binasında Batı Trakyalı milletvekilleri ve azınlık sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Görmez, ziyaretinin ardından Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'i makamında ziyaret etti.


Bu ziyaretin gecikmiş bir ziyaret olduğunu dile getiren Başkan Görmez, “Bildiğiniz gibi Miraç Kandilini Allah nasip etti Kudüs’te Mescid-i Aksa'da Filistinli kardeşlerimizle idrak ettik. Berat kandilini ise Batı Trakya'daki millet varlığımızla idrak etmekten mutluluk duyuyorum” dedi.
“Bu Berat Kandilinde 85 bin camiden topluca duaya durulacak…”


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Batı Trakya’dan bir çağrıda bulunarak, bu Berat Kandilinde ilk defa Türkiye’nin tüm camilerinden topluca dua edileceğini kaydederek şunları söyledi;
Buradan Türkiye'deki kardeşlerimize çağrıda bulunuyorum. Bu akşam Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Berat Kandilinde farklı bir uygulama gerçekleştireceğiz. Türkiye’deki bütün camilerimizde, 85 bin camimizde Yatsı namazını müteakip topluca duaya durulacak. Hem bireysel olarak, hem toplumsal olarak hem de İslam aleminin beratı için topluca duaya durulacak. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, çocuğuyla, ailelerimizle birlikte bu gece camilere koşarak Berat iklimine dahil olacağız. Bu gece Türkiye’deki herkesin camilerde yapılacak duaya katılmalarını davet ediyorum. Ben de bu duaya bu gece İskeçe’de Batı Trakya'daki kardeşlerimizle birlikte katılacağım. Allah dualarımızı kabul etsin.
“Hep birlikte bu gece camilere gidip, hem kendimiz hem milletimiz hem de İslam aleminin beratı için dua edelim…”


İslam dünyası çok zor bir süreçten geçiyor. Bizim sadece kavli değil, fiili duaya da ihtiyacımız var. Bizim inancımız duanın gücüne vurgu yapan bir inanç. Zaman zaman birbirimizi kırıyoruz, yüreklerimiz işgal ediliyor, öfkelerin, yanlışlıkların egemenliğine giriyor. Oysa yüreklerimizin Berata ihtiyacı var. Beratın sahibi Allah'tır ama beratını almak insanın elindedir. Hep birlikte camilere gidip bu duaya durup hem kendimiz milletimiz hem de İslam aleminin beratı için dua edelim.
“Milletimizin, Batı Trakya'daki millet varlığımızın ve İslam Aleminin Beratını tebrik ediyorum. Allah bu kandili beratımıza vesile kılsın. Berat Kandilinde buradaki soydaşlarımızda birlikte olmaktan hakikaten bahtiyarım” diyen Başkan Görmez, şöyle konuştu;


“Ülkelerin büyüklüğü, ekonomik gücü ile değil, farklı inançları ve kültürleri barış içinde yaşatabilmeleriyle değerlendirilir…”
Ülkelerin büyüklüğü, sahip olduğu ekonomik güç, endüstri ya da fabrikalarıyla değil, ülkelerin büyüklüğü, farklı inançları ve kültürleri birlikte barış içinde yaşatabilmeleriyle değerlendirilir.
Herhangi bir ülkede farklı inançlar ve kültürler kendilerini özgürce ifade edebiliyorlarsa, farklı kimlikler kendi kimliklerini inşa etmede sorun yaşamıyorlarsa, bu o ülkenin büyüklüğünü gösterir. Bir ülke, içindeki farklı inançları ve kültürleri yok sayıyorsa, kendi kimliklerini inşa noktasında engel oluyorsa, bugünkü dünyada bu, o ülkenin geri kaldığı anlamına geliyor.

Batı Trakya’da görev yapan din görevlileriyle de buluşan Başkan Görmez, Berat Kandilini dolayısıyla İskeçe Aşağı Mahalle Çınar camisinde Batı Trakya’lılarla birlikte idrak etti.

Diyanet işleri Başkanı İskeçe’de ilk olarak İskeçe Müftülüğünü ziyaret etti. Müftü Ahmet Mete’yi makamında bir süre görüşen Başkan Görmez oradan da İskeçe merkez meydanından yürüyerek İskeçe Türk Birliğine geçti. İskeçe Türk Birliği yöneticileri tarafından karşılanan Görmez Birlik lokalinde bir konuşma yaptı.

Akşam ezanından hemen sonra ise heyet İskeçe Aşağı Mahalle Çınar camisine geçerek Berat Kandili Özel Programına geçildi.

İskeçe Çınar camisinde Mevlit sonrasında İskeçe’li soydaşlar Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile kucaklaştı. Büyük ilgi ve sevgi gösterdi.

 

 

Ramazan ayının habercisi Berat Kandili'nde Batı Trakya'daki camiler inananların akınına uğradı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Batı Trakyalı Türklerle birlikte dua etti. İskeçe Çınar Camii'ndeki Kandil programında, Türkiye'deki 85 bin camide edilen ortak dua okundu.

Posted by TRT Avaz on 2 Haziran 2015 Salı