Yunanistan
Giriş Tarihi : 22-05-2015 12:32   Güncelleme : 22-05-2015 12:32

TÜRKİYE'nin ATİNA SEFİRİ, POTAMİ PARTİSİ BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

TÜRKİYE'nin ATİNA SEFİRİ, POTAMİ PARTİSİ BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, POTAMİ Partisi Başkanı Stavros Theodorakis’le görüştü.

Partinin Atina’daki genel merkezinde gerçekleşen görüşmede, Theodorakis ile Uras’ın iki ülkeyi ilgilendiren konuları ele aldıkları bildirildi. Konuyla ilgili olarak POTAMİ Partisi’nden yapılan açıklamada; önümüzdeki günlerde İstanbul’u ziyaret ederek, Patrik Vartholomeos’la biraraya gelmesi planlanan parti başkanı Theodorakis’in, Ruhban Okulu’nun yeniden açılması gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Theodorakis’in, Türk – Yunan ilişkilerinin Avrupa kurallarına dayanması gerektiğini belirttiği de ifade edildi. 

Açıklamada, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras’ın Atina’da Cami konusunun çözüme kavuşması ve başkentte caminin faaliyette olması gerektiğini belirttiği dile getirildi. Görüşmede, Kıbrıs ve Ege sorunlarının yanısıra kaçak göçmen konusunun da ele alındığı belirtildi. Büyükelçi Kerim Uras’ın şu anda Türkiye’de 2 milyon Suriyeli ve 1 milyon da diğer ülkelerden göçmen bulunduğunu, kaçak göçmen sorununun Avrupa ve batı dünyasıyla işbirliği içinde çözüme kavuşabileceğini söylediği kaydedildi. 

POTAMİ Partisi’nden yapılan açıklamada Atina’daki Uras – Theodorakis görüşmesinde partinin Rodop ili milletvekili adayı İlhan Ahmet, partinin dış politika danışmanları Yorgos Kaklikis, Odin Linardatu ve Yorgos Skemberis ile Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Barış Kalkavan ve Birinci Katip Salim Kırcalıali’nin hazır bulunduğu belirtildi. 

AdminAdmin