Yunanistan
Giriş Tarihi : 19-05-2015 06:20   Güncelleme : 19-05-2015 06:20

Çipras: 'Anlaşma için son aşamaya geldik'

Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan’ın Avrupalı ortaklarıyla sürdürdüğü müzakerelerde tarafların yararına olacak nihai bir anlaşma için son aşamaya gelindiğini söyledi.

Çipras: 'Anlaşma için son aşamaya geldik'

Çipras, Yunan Girişimciler Federasyonunun (SEB) genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin kreditörleri ikna edebilmek için sert mücadele verdiğini belirterek, "Anlaşmanın sağlanmasının ardından Yunan ekonomisinin gelişmesinde ivme yaşanacak" dedi.

Ülkenin ekonomik açıdan zor durumda bulunmasına rağmen, hükümetin bugüne kadar olan yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve 8 milyar avro ödeme yaptığını belirten Çipras, hükümetin amacının, sorunu ertelemeden borcun yeniden yapılanmasını kapsayacak uzun vadeli bir çözüm sağlamak olduğunu ifade etti.

Çipras, hükümetin bu konudaki temel koşullarının, anlaşmanın 2015 ve 2016 yılları için düşük seviyede faiz dışı kredi sağlanmasını öngörmesi, memur ve emekli maaşlarında yeni kesintiler olmaması ve ekonominin yeniden canlanması için kapsamlı bir yatırım paketi içermesi yönünde olduğunu kaydetti.

Ülkede nakit sıkıntısı yaşanmasının hükümetin bir seçimi ve sorumluluğu olmadığını belirten Çipras, en kısa zamanda herkesin mutlaka hesap vermeye çağrılacağını ifade etti.