Dünya
Giriş Tarihi : 23-04-2015 10:41   Güncelleme : 23-04-2015 10:41

Bu Reklam Müslümanları Ayağa Kaldırdı

Bu Reklam Müslümanları Ayağa Kaldırdı

New York'ta Büyükşehir Ulaşım İdaresi (MTA) otobüslerine asılması teklif edilen tartışmalı reklamlara ilişkin bir davayı görüşen mahkeme,

'Müslümanlar Yahudileri Öldürüyor' şeklindeki ifadelerle dikkat çeken İslamofobik reklamların yayınlanması yönünde skandal bir karara imza attı.

ABD genelinde olduğu üzere New York'ta da Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının hızla arttığı bir dönemde şiddet olayları ve teröre neden olabileceği nedeniyle MTA'nın önce yayınlamayı reddettiği tartışmalı reklamlar, sponsor kuruluşun açtığı davayı kazanması neticesinde New York'taki otobüslerde boy gösterecek.

ABD'de daha önce farklı şehirlerde yayınlanan İslam karşıtı reklamların ardındaki kurum olan American Freedom Defense Initiative (AFDI) tarafından yayınlanmak istenen reklamlara ilişkin davayı gören Hakim John Koethl, MTA'nın reklamları reddetmesini doğru bulmayarak İslam aleyhtarı reklamların anayasa tarafından güvence altına alınan ifade hürriyeti prensibi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğine hükmederek skandal bir karara imza attı.


Daha önce Chicago ve San Francisco'da da yayınlanan ve Müslüman Amerikalıların tepkilerine neden olan reklamda yüzü kapalı bir Filistinli'nin "Yahudi öldürmek, bizleri Allah'a yaklaştıran bir ibadettir" şeklindeki sözleri nakledilerek "Onun Cihadı bu. Peki sizinki ne?" şeklinde kışkırtıcı ifadelere yer veriyor.

AFDI’nın arkasında daha önce ABD’nin farklı şehirlerinde otobüsler ve metro istasyonlarında yayınlanan İslam karşıtı reklamların finansörü olan tartışmalı blog yazarı ve aktivist Yahudi asıllı Amerikalı Pamela Geller yer alıyor.

Skandal karar sonrasında MTA'nın 30 gün içerisinde temyize gitme hakkı bulunuyor.