Batı Trakya
Giriş Tarihi : 11-12-2015 14:17   Güncelleme : 11-12-2015 14:17

Bu Alan Adı Kimin ?

Farklı alan adları tescil ederek internet dünyasında daha geniş bir yer sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Bu Alan Adı Kimin ?


Farklı alan adları tescil ederek internet dünyasında daha geniş bir yer sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bazen istediğiniz domain daha önce başka kişi veya kurum tarafından tescil edilmiş olabilir. Ya da sizin marka, firma adınızı yansıtan bir alan adı başka birileri tarafından sizi olumsuz etkileyecek şekilde kullanılıyor olabilir. Böyle durumlarda site sahibine hızlı bir şekilde ulaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için whois sorgulama servisini kullanarak, web site sahibine ait telefon, e-mail gibi iletişim bilgilerine ücretsiz ve hızlı olarak ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere ulaşabilmeniz için whois bilgilerinin kapatılmamış olması gerekmektedir. Web siteleri çok nadir olarak whois bilgilerini gizlemektedir.  Whois bilgileri site sahipleri ile hızlı bir şekilde iletişime geçmek için kullanılmaktadır. Site sahibinin, web yöneticisinin iletişim bilgileri ayrı ayrı olarak yer almaktadır.

Alan Adları İle İlgili Diğer İşlemler

Domain sorgulama web sitesi size alan adları ile ilgili tüm servisleri ücretsiz olarak sunmaktadır. Ayrıca burada yer alan yeni alan adı uzantılarını inceleyebilirsiniz. Web site içeriğinize dair ön bilgi vermeniz bu uzantılarla neredeyse mümkün bir hale geldi. Örneğin; bir haber sitesi oluşturmayı düşündüğünüzü varsayalım. .news alan adı uzantısını tescil ederek web site içeriğiniz hakkında bir bilgi verebilirsiniz.

Daha Jenerik Bir Alan Adı

Sadece Türkiye ve Türkçe bilen topluluklara hitap edecek bir web sitesi oluşturacaksınız, Türkçe karakterli bir isim tescil edebilirsiniz. Daha önceki yıllarda alfabemizde yer alana ü,ğ,ş,ç,ö,ı harflerinin yer aldığı bir alan adı tescil edemiyorduk. Artık bu mümkün. Domaininiz içerisinde yer alan Türkçe harfleri İngilizce karakterlere uygun olarak değiştirmenize gerek kalmadan tescil edebilirsiniz. Türkçe karakterli alan adları IDN Domain olarak adlandırılmaktadır. IDN domainler için diğer alan adlarından farklı olarak DNS yönlendirmelerinde ASCII karakter karşılığı gerekmektedir. IDN çevirici aracılığı ile alan adınızın ASCII karakter karşılığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

AdminAdmin