Dünya
Giriş Tarihi : 08-04-2015 21:13   Güncelleme : 08-04-2015 21:13

POLİS, VATANDAŞA ARKADAN 8 KURŞUN SIKTI!!!

POLİS, VATANDAŞA ARKADAN 8 KURŞUN SIKTI!!!

Amerika Birleşik Devletleri’de (ABD) siyahi bir vatandaşın polis tarafından arkasından vurularak öldürülmesi ülkede ırkçılık tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

ABD devlet başkanlığını altı yıldır siyahi bir başkanın yürütmesine rağmen, ülke tarihinde ırkçılık ilk defa bu boyutlarda gündeme gelerek 170 kentte protestocuları bir araya getirdi.

1960 yılında yaşanan tarihi protesto gösterilerini hatırlatan olayda geçmişte de olduğu gibi polis bu kez de ırkçılıkla suçlanıyordu:

“Oğullarım için korkuyorum. Büyüyorlar ama polis hakkında onlara ne diyeceğimi bilmiyorum. Başları zora girdiklerinde polisi arayabileceklerini söyleyemiyorum. Çünkü polis onları korumayacak.”

Siyahi halkın polise karşı güvensizliği ve tedirginliği Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında 9 Ağustos 2014’te Michael Brown adlı silahsız siyahi gencin beyaz bir polis tarafından öldürülmesi üzerine başlamıştı. Olay ülke genelinde ciddi boyutlara ulaşan protesto eylemleriyle sonuçlanmıştı.

“Bu durum sadece Fergunson’u ilgilendirmiyor. Bütün ABD kentlerinde yaşanıyor. Siyahi gençler toplum dışı edilmiş, Amerikanın her kentinde insan olarak görülmüyorlar. Ferguson durumu ve Michael Brown vakası bir çok sorunu gün yüzüne çıkardı.”

Bu seferki olay Beyaz Saray’ın öncelikli konuları arasında yer aldı. Başkan Obama Adalet Bakanı Eric Holder’ı bizzat görevlendirerek Federal çapta bir soruşturma yürütmesini istedi. Obama Ferguson’da yaşanan olayın sıradan bir vaka olmadığına dikkat çekti:

“Ferguson olayı ülkemizin yüzleştiği sorunların arasında beklediğimizden daha derin yaralar açabilir. Bu ülkenin bir çok bölgesinde polis güçleri ve renkli vatandaşlar arasında bir güvensizlik söz konusu. Bu problemlerin bir çoğu ülke tarihimizin miras bıraktığı ırkçılık sorunlarından kaynaklanıyor.”

Ferguson’daki mahkeme, 18 yaşındaki silahsız siyahi genci öldüren polis memuru Darren Wilson’a ceza verilmemesine karar verince halk sokaklara döküldü ve polisle çatıştı. Bunun üzerine Obama, ABD’nin kanunlar ülkesi olduğunu belirterek, “Ferguson’daki jürinin kararını kabul etmek zorundayız” diyerek halkı barışçıl yollarda yürümeye davet etmişti.

Cinayet Suçlamasıyla Tutuklandı

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde, silahsız siyah bir kişiyi arkasından 8 el ateş ederek öldüren beyaz bir polis, cinayet suçlamasıyla tutuklandı.

Eyalet polisi dedektifleri, olaya ilişkin video kaydını izledikten sonra, 33 yaşındaki Michael Slager adlı polisin yakalanmasına karar verdi.

Yetkililer polisin, Walter Lamer Scott isimli 50 yaşındaki kurbanı şok tabancasıyla etkisiz hale getirdikten sonra vurduğunu açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlatacak.

Olayın yaşandığı North Charleston'ın Belediye Başkanı polisin tutuklandığını açıklarken, "Hatalıysanız hatalısınızdır. Yanlış bir karar verdiyseniz, bunun sonuçlarına katlanmak zorundasınız" dedi.

ABD polisi her yıl yüzlerce kişiyi vurarak öldürüyor ancak bu vakaların çok azında polis memurları suçlu bulunuyor.

Yerel medyanın bildirdiğine göre, Cumartesi günü yaşanan olay, polisin ön farlarından biri bozuk olduğu için Scott'un aracını durdurmasıyla başladı.

Olay anının New York Times gazetesinde yayımlanan görüntülerine göre, kısa bir itiş kakışın ardından Scott polisten kaçmaya başlıyor.

Polisin arkadan birkaç el ateş etmesinin ardından Scott yere düşüyor.

Scott'un erkek kardeşi, görüntüler sayesinde gerçeklerin ortaya çıktığını ve adaletin sağlandığını söyledi.

Polis memuru Slager daha önce verdiği ifadesinde, Scott'un şok tabancasını aldığını ve kendisini korumak için ona ateş ettiğini iddia etmişti.

Polis kurşunlarıyla ölen Scott'un daha önce çocuğunun nafakasını ödeyemediği için yaklaşık 10 kez gözaltına alındığı belirtildi. Kardeşi, Scott'un yine nafaka borcu olduğu için polisten kaçmaya başlamış olabileceğini söyledi.

AdminAdmin