Yunanistan
Giriş Tarihi : 07-04-2015 08:03   Güncelleme : 07-04-2015 08:03

Yunanistan, Almanya’dan ne kadar tazminat istediğini hesapladı!!!

Yunanistan, Almanya’dan ne kadar tazminat istediğini hesapladı!!!

Yunanistan, Almanya’dan 2. Dünya Savaşı tazminatı olarak 279 milyar euro istiyor.

Maliye Bakan Yardımcısı Dimitris  Mardas, savaşta Nazi Almanyasınca işgal edilen Yunanistan'ın zararının meclis alt komitesinde hesaplandığını ve miktarın Almanya tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi.

2. Dünya Savaşı nedeniyle tazminat ödenmesi konusu, Alexis Çipras'ın başbakanlığındaki hükümetin önceliği olmuştu.

Almanya, hukuken ve siyaseten böyle bir borç olmadığını, Yunanistan ise hem işgal tazminatı hem de Yunan hazinesinden alınan paranın günümüz kuruna uyarlandığını öne sürüyor.

Yunanistan'ın istediği miktar, 240 milyar euroluk yıllık milli gelirinden daha fazla. Aynı zamanda ülkenin 330 milyar euro dış borcu bulunuyor. Yine istenen miktar, Almanya'nın yıllık milli gelirinin yüzde 40'ı.

Savaş tazminatı konusunu, son Berlin ziyareti sırasında Başbakan Çipras dile getirmiş, Merkel ise bu hesapların kapatıldığını vurgulamıştı.

ÇİPRAS NE DEMİŞTİ?

"Hükümeti, eşit koşullarda dürüst bir müzakere kapsamında, diyalog aracılığıyla Avrupa'nın karşılaştığı sorunların çözümüne katkı sağlamak için yorulmadan çalışacak. Ancak aynı zamanda Yunanistan'a ve Yunan halkına karşı yerine getirilmemiş tüm yükümlülüklerin de yerine getirilmesi için çaba gösterecek.

 

 

Ahlak, tercihe ve duruma göre olamaz... Londra Sözleşmesi aynı zamanda Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı ile ilgili ödemesi gereken savaş tazminatları bulunduğunu da kabul etmektedir. Bunların 1990 yılında nihai barış anlaşmasıyla düzenlenmesi gerekiyordu. Ancak Almanya'nın bölünmesi nedeniyle bu anlaşma imzalanamadı. 

Sonraki yıllarda, Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesiyle bu meselenin çözümlenmesine yönelik hukuki ve siyasi koşullar oluştu. Ancak, Alman hükümetleri o zamandan beri suskun kalmayı, yasal hileleri, ertelemeyi ve ağırdan almayı tercih ettiler. Bu tavır ahlaki midir acaba?.."

AdminAdmin