Türkiye
Giriş Tarihi : 31-03-2015 21:11   Güncelleme : 31-03-2015 21:11

Savcı Kiraz şehit oldu

Savcı Kiraz şehit oldu

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başına 3 vücuduna 2 kurşun sıkılan ve yaralı olarak hastaneye kaldırılan Savcı Kiraz'ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Hastane yetkilileri, Savcı Kiraz'ın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını açıkladı.

İstanbul Adalet Sarayı'nın 6. katındaki odasında DHKP-C'li iki terörist tarafından rehin alınan Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz ağrı yaralı olarak ameliyata alınmıştı. 3'ü başına olmak üzere vücuduna 5 kurşun alan Savcı Kiraz'ın kaldırıldığı Şişli'deki Florence Nightingale hastanesinde şehit oldu.

 

Bir saat boyunca müdahale ettik

Savcı Kiraz'ın ölümüyle ilgili açıklama yapan hastane yetkilileri şu açıklamayı yaptı:

"Savcımız kalp ve göğüs kısmından ateşli silahla yaralanmıştı. Bütün müdahalelere rağmen Savcımızı kaybettik. 20.50'de hastanemize getirildi ve 21.55'e kadar bir saat boyunca müdahale ettik ama hayata döndüremedik. Savcımız hastaneye getirildiğinde solunumu ve kalbi durmuştu. Hiçbir hayati fonksiyonu yoktu. Tüm ekip hazır bekliyorduk, her türlü müdahale yapıldı fakat Savcımızı kurtaramadık."

İlk olarak Çavuşoğlu duyurdu


Kiraz'ın hayatını kaybettiğini ilk olarak Dışişlier Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından duyurdu.

 

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Savcı Kiraz'ın şehit olduğunu böyle duyurdu. 

ERDOĞAN:

Romanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çağlayan Adliyesi'ndeki oparasyonla ilgili konuştu.

Erdoğan şunları söyledi:

"Avukat cüppesiyle içeri girip Selim Kiraz Savcımızı rehin aldılar. Emniyet vali sürekli irtibat halinde, kendileriyle bazı görüşmeler yapılıp bu ilişkilerle netice alır mıyız düşüncesiyle bazı adımlar atılıyor. Az öncesine kadar bu süreç devam etti. Sonra içerden bu silah sesleri duyulunca bunun üzerine güvenlik teşkilatımız odaya giriyorlar. Bana İstanbul Emniyet Müdürümüzün verdiği 3 değil iki teröristi öldürüyorlar.

Savcımız üç tane başından, iki tane de vücudunun değişik yerlerinden kurşun alıyor. Şu anda hala ameliyattalar. Dua edelim inşallah bu ameliyatın neticesinde sağlığına kavuşsun. Durumu ciddiyetini koruyor. az önce hastane yetkililerinden aldığım bilgi bu.

Tabi ki şu anda sayın başbakan ile de görüşmemizi yaptık. Onlar da değerlendirmelerini yapıyorlar. Bakan arkadaşlarımız istanbul'a, yerinde durum değerlendirmelerini yapıyorlar."


Teröristlerin kimlikleri açıklandı

Başbakan Davutoğlu, teröristlerin kimliklerini açıkladı.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olmasının ardından açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Savcımızın ölümüne sebebiyet verecek bir terör eyleminde bulundular. Savcımızın zarar görmemesi için her türlü çalışma yapılmış, her türlü çaba gösterilmiştir. Savcı Kiraz'a Allah'tan rahmet diliyorum. 

Toplumlar böylesi anlarda büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir. Biz devlet olarak bu saldırıyı sadece değerli savcımıza Sayın Mehmet Selim Kiraz'a yönelik bir saldırı olarak değil, aynı zamanda Türk yargısına, Türk demokrasisine, Türkiye'deki bütün vatandaşlarımıza dönük bir saldırı olarak görüyoruz. Seçim öncesinde bu tür provokatif terör eylemlerine yönelinebileceği her zaman varit olmuştur. Buna karşı da toplumumuzu, bütün toplum kesimlerimizi sükunete, teenniye ve bu tür alçakça saldırılar karşısında birlik ve beraberliğe davet ediyorum.

Farklı siyasi görüşler içinde olunabilir. Ama şu an itibariyle bu terör eylemi karşısında bütün farklıları unutup omuz omuza verme zamanıdır. 

Bu mücadele esnasında yoğun bir tempo içinde bulunuldu. Bu esnada yayın yasağı uygulandı. Yayın yasağı benzer durumda her ülkede uygulanır. Bu yasak, terör propagandasını engellemek için yapıldı. 

Seçim dönemleri öncesinde bu tür saldırılarla karşı karşıya kalmamız halinde ortak bir cephede olmak ahlaki ve siyasi sorumluluk gerektirir. "

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TERÖRİSTLERİN KİMLİKLERİNİ AÇIKLADI

Başbakan, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin kimliklerinin  ise Zonguldak 1991 doğumlu Şafak Yayla ile Ardahan 1987 doğumlu Bahtiyar Doğruyol olduğunu açıkladı.

REHİN OLAYI NASIL GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Adalet Sarayı'nda rehin alınan Berkin Elvan soruşturmasının savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın düzenlenen operasyonla ağır yaralı olarak kurtarıldı. Ancak Kiraz, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. İşte olayla ilgili tüm gelişmeler...

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan DHKP-C'li 2 kişi öldürüldü. Savcı Kiraz ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ancak Kiraz, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

OLAY NASIL YAŞANDI?

DHKP-C üyeleri, Gezi olayları sırasında biber gazı kapsülüyle başından vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan soruşturmasına Bakan Savcı Mehmet Selim Kirazı 6'ıncı kattaki odasında silahla rehin aldı. Yasa dışı bir örgüte yakınlığı ile bilinen kişiler, Twitter hesabındanSavcı Kiraz'ın başına silah dayalı halde foto yayınlandı.

ÖRGÜT TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Savcıyı rehin alan örgüt terör eylemiyle ilgili sosyal medya hesabından fotoğraflar paylaşarak serbest bırakma şartlarını duyurdu. Örgüt, sıraladığı 5 talebi yerine getirilmediği taktirde savcıyı öldürmekle tehdit etti. Adliye giriş-çıkışlara kapatılırken, Kiraz'ın odasının bulunduğu 6. kat boşaltıldı. Alt ve üst katlarda yoğun güvenlik önlemi alındı.

İşte dakika dakika olayla ilgili yaşanan tüm gelişmeler...

KİMLİKLERİ AÇIKLANDI

- 22:10:  İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine operasyonunda ölen teröristlerin kimliklerini açıklandı. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit olduğu terör saldırısını, örgütün B.D. ve Ş.Y. adlı üyelerinin gerçekleştirdiği öğrenildi.

SAVCI KİRAZ'DAN KÖTÜ HABER

- 21: 55: Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

KURTARMA OPERASYONU KANLI BİTTİ

-21: 00: Kurtarma operasyonu tamamlandı: Operasyon sona erdi. Savcı Mehmet Selim Kiraz ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 2 örgüt üyesi ise ölü olarak ele geçirildi.

ADLİYEDEN SEDYE İLE YARALI ÇIKARTILDI

-20: 50: Rehine krizinde silah seslerinden sonra Çağlayan Adliyesi'ne sedye çıkartıldı. Adliye binasından sedye ile bir yaralının çıkarıldığı ve savcının hayatta olduğu iddia ediliyor. Savcıoperasyon sırasında bayılmış. Hastaneye kaldırıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu iddia ediliyor.

-20: 45: Silah sesleri ve bağrışmalar devam ediyor. Polisin içeriye girdiği ve 3 terör örgütü üyesinin etkisiz hale getirildiği iddia ediliyor.

6. KATTAN PATLAMA SESİ GELDİ

-20: 15: Rehine krizinin yaşandığı Çağlayan Adliyesi'nin 6. katında patlama sesleri geldi. 10-15 el silah sesleri ve 'yat yat' diye bağrışma sesleri geliyor. Sağlık ekipleri ve olay yeri inceleme ekipleri binaya alındı. Operasyon yapıldığı iddia ediliyor.

-20: 15: Müzakereyi yürütenler adliye dışına çıkartıldığı ve polisin müdahale edilebileceği iddia ediliyor.

-19: 49: Eylemin saat 19:49'da sonlandırılacağı iddia edildi. Ancak bir gelişme yaşanmadı.

-19: 30: Adliye'nin elektrikleri kısa süreli gitti-geldi. Elektriklerin kısa süreli gitmesiyle "Bir operasyon mu var?" sorusu akıllara geldi.

-19: 00: DHKP-C'li grup oturma eylemi yapıyor: DHKPC'li 20 kişilik bir grup Çağlayan Adliyesi önünde oturma eylemi yaptı. Sık sık Berkin Elvan lehine slogan atan gruba polis ekipleri herhangi bir müdahalede bulunmadı. Polis ekiplerinin adliye etrafındaki geniş güvenlik önlemleri ise devam ediyor.

GÖRÜŞMELER TIKANDI


-18: 53: Eylemciler ile yapılan görüşmeler devam ediyor. Hala sonuç alınamadı. Savcının sağlık durumu iyi. Eylemcilerin 'Berkin'i vuran polis getirilsin' talebi görüşmelerde tıkanmaya yol açıyor. Çünkü savcılıkta 'kimin vurduğuna dair kesin bilgi yok.

EYLEMCİLER CANLI YAYINA KATILDI, BERKİN ELVAN'IN BABASI ADLİYEDE


-18: 48: DHKP-C'nin tüm sosyal medya hesapları askıya alınmaya başladı.

-18.03 Med Nuçe TV canlı yayınına telefonla bağlanan eylemciler, taleplerini tekrarladı. Eylemciler, herhangi bir müdahalede olması ya da taleplerinin yerine getirilmemesi halindeSavcı Kiraz'ı öldürmeye kararlı olduklarını açıkladı.

-17: 55: Berkin elvan'ın babası adliyeye getirildi. Eylemciler ile telefonla görüştü. Eylemin sonlandırılmasını istedi ancak eylemciler kabul etmedi.

PAZARLIKLAR SÜRÜYOR, ÖRGÜTÜN İSTEDİĞİ VEKİL ADLİYEDE


-17: 30: Güvenlik güçleri, Özel Harekat, 6'ncı katı ablukaya almış durumda. Giriş ve çıkışlar tutuldu. Özel Tim adliyede. Örgütün müzakereci olmasını istediği CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da adliyede olduğu belirtiliyor. Pazarlıklar sürüyor.

BAŞSAVCI YARDIMCISI: BERKİN BİZİM ÇOCUĞUMUZ

-16: 15: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi'nden sorumlu Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, "Eylemin amacı anladığımız kadarıyla bir soruşturma. Berkin Elvan soruşturması nedeniyle gündeme geldiğini öğreniyoruz. Berkin Elvan bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir, onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

-16:10 İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok açıklama yaptı: Şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntımız yok. Herhangi bir arkadaşımızın herhangi bir sorunu yok. Arkadaşlarımız, müzakereci arkadaşlarımız bize katkı veren İstanbul Barosu Başkanımız (Ümit Kocasakal), diğer arkadaşlarımız, eylemcilerle görüşüyor"

-15:40 Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan terör örgütü DHKP-C üyeleriyle görüşmelerin yapıldığı belirtiliyor. İstanbul Cumhriyet Başsavcıvekili Vedat Yiğit, yaptığı son açıklamada "Onların bulunduğu katta özel harekat polisleri bulunuyor. Onlarla (rehin alan kişiler) görüşmeler var. Onların istediği bir kişi üzerinden görüşmeler yapılıyor" dedi.

BERKİN ELVAN'IN BABASINDAN EYLEME TEPKİ

Bu arada, Berkin Elvan'ın ailesinin Twitter hesabından, baba Sami Elvan adına, "Kimsenin burnunun dahi kanamasını istemiyorum. Sadece adalet istedim bugüne kadar ve sadece adil bir yargılama istiyorum" mesajı paylaşıldı. Adliye kreşinde çocuğu bulunan bir kişinin ise fenalık geçirdiği iddia edildi.

SİLAH İÇERİYE NASIL SOKULDU?

Yaşanan olay sonrası silahın adliyeye nasıl sokulduğu sorusu gündeme geldi. Teröristlerden birin avukat olduğu iddiası da ortaya atıldı.

TERÖRİSTLERDEN BİRİ Ş.Y. İDDİASI

Berkin Elvan soruşturması savcısını rehin alan silahlı kişilerden birinin daha önce yasadışı örgüte yönelik operasyonlarda gözaltına alınan Ş.Y olduğu ileri sürülüyor. Öte yandan örgüte yakın sosyal medya hesaplarından savcının odasındaki eylemcilere ait olduğu belirtilen ses kaydı yayınlandı. Teröristlerden birinin avukat olduğu iddiası da var.

KESKİN NİŞANCILAR YERLEŞTİRİLDİ

Adliyenin dışında hakim noktalara da keskin nişancıların yerleştirildiği görüldü. İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan da adliyeye geldi.
Adliye önünde, Olay Yeri İnceleme ve Çevik Kuvvet şube müdürlükleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri de hazır bekletiliyor.

SALONLAR DA BOŞALTILDI

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde duruşma salonları boşaltıldı. Adliyenin A kapısı önündeki basın mensupları, pencereden silahla ateş açılması ihtimaline karşı buradan uzaklaştırıldı.

SAAT 15:36'YA KADAR SÜRE VERDİLER

Terör örgütü saat 15.36'ya kadar süre verdi, 5 taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

-13:36 Kamuoyu yaşanan olayları saat 13.36'dan sonra duydu.

-12:36 İddiaya göre DHKP-C üyeleri silahla Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın adliyenin 6. katındaki odasına girdi. 3 kişi oldukları sanılan teröristler içerideki savcı katibini silah tehdidiyle dışarı çıkarttı, Kiraz'ı rehin aldı. Katip, yaşananları güvenlik güçlerine bildirdi.

İÇERİDEN İKİ EL SİLAH SESİ GELDİ

Olay yerine gelen güvenlik güçlerinin kapıyı açmaya çalışması üzerine içeriden iki el silah sesi geldi. Savcılığın bulunduğu kat boşaltılırken, yoğun güvenlik önlemi alındı. Yaşanan rehine eyleminin ardından aynı katta bulunan diğer savcılar dışarı çıkarıldı. Terörle Mücadele ve Özel Harekat şube müdürlüklerine bağlı ekipler ile emniyetin müzakere timi olay yerine sevk edildi. Terör örgütü, olaya ilişkin fotoğrafları twitter'dan yayınladı.

 

İÇERİDEN İKİ EL SİLAH SESİ GELDİ

Olay yerine gelen güvenlik güçlerinin kapıyı açmaya çalışması üzerine içeriden iki el silah sesi geldi. Savcılığın bulunduğu kat boşaltılırken, yoğun güvenlik önlemi alındı. Yaşanan rehine eyleminin ardından aynı katta bulunan diğer savcılar dışarı çıkarıldı. Terörle Mücadele ve Özel Harekat şube müdürlüklerine bağlı ekipler ile emniyetin müzakere timi olay yerine sevk edildi. Terör örgütü, olaya ilişkin fotoğrafları twitter'dan yayınladı

 2 AY ÖNCE SORUŞTURMAYA ATANDI


Yaklaşık iki ay önce Berkin Elvan soruşturmasına atanan Savcı Kiraz, son olarak Emniyet'ten daha önce eşkâlleri belirlenen 3 polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla olay günü o bölgede görevli 21 polisin kimliklerini almıştı.