Avrupa
Giriş Tarihi : 24-03-2015 07:52   Güncelleme : 24-03-2015 07:52

Merkel - Çipras görüşmesi sonrası basın toplantısı

Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüşmesi sonrasında, “Almanya reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar veren bir kurum değil. Reform programı 3 kurum tarafından değerlendiriliyor ve Euro Grubu karar veriyor" dedi. Merkel, Yunanistan'ın istediği ikinci dünya savaşı tazminatının da yasal olarak kapandığını söyledi

Merkel - Çipras görüşmesi sonrası basın toplantısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’daki reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar verenin Almanya olmadığını söyledi. 

Merkel, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Berlin’de bir araya geldikten sonra iki lider Başbakanlık'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan’nın hangi reformları gerçekleştireceğinin kurumlarla yaptığı görüşmede ele alındığını ifade eden Merkel, "Almanya reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar veren bir kurum değil. Reform programı 3 kurum tarafından değerlendiriliyor ve Avro Grubu karar veriyor” diye konuştu.

Merkel, Yunanistan’ın tazminat talebiyle ilgili olarak, tazminat konusunun Alman hükümeti açısından siyasi ve yasal olarak kapandığını yineledi.

Ancak geçmişte Yunanistan'da nasıl bir zulüm yapıldığı, Nasyonalsosyalizm döneminde Yunanistan’da nasıl bir despotluk yapıldığının bilincinde olduklarını ve bunu Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un geçen yıl Yunanistan’a yaptığı ziyarette de dile getirdiğini kaydeden Merkel, bu bilinci ayakta tutma görevini Almanya’nın çok ciddiye aldığını ifade etti.

 

"HEDEFİMİZ YAPISAL REFORMLARI GERÇEKLEŞTİRMEK"

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, var olan zorlukları aşmak için diyalogdan başka bir yolun bulunmadığını belirterek, “Bizim birbirimizi daha iyi anlamamız lazım” şeklinde konuştu.

Son yıllarda başarılan şeyleri yıkmak değil, yeni siyaset ile kötü olan şeyleri ortadan kaldırmak istediklerini dile getiren Çipras, “Bizim ortak hedefimiz Yunanistan’da  önceki hükümetlerin ilerletmediği ve gerekli olan büyük yapısal reformları gerçekleştirmek” dedi.

 

“GEÇMİŞTEKİ GÖLGELERİ AYDINLATMALIYIZ”

İki ülke arasındaki ilişkileri geren Almanya'nın Yunanistan'a savaş tazminatı ödemesi gerektiğine ilişkin tartışmalarla ilgili olarak da Çipras, “Geçmişteki gölgeleri aydınlatmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Çipras bu konunun borç kriziyle bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Çipras, Avrupa’da yapılan sözleşmelerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, sözleşmelerde taahhütleri de saygıyla karşıladıklarını, ancak farklı öncelikler getirilmesi gerektiğini anlattı.

 

ZİYARETİN SEBEBİ EKONOMİK DESTEK TALEBİ DEĞİL

Çipras, "Benim  ekonomik ve mali destek talep etmek için Almanya’ya geldiğim söylendi. Sebep bu değil. Birlikte fikir alışverişinde bulunmak. Biz nerede ortak bir  temel var ve nerede farklı düşündüğümüzü  görmek istedik. Bu farklılıklar da tartışılmalı. Bu görüşmemiz verimli olabilir ve iki ülke arasında yeni bir tür ilişki oluşur” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın likidite sorunlarını aşmak için yeteri kadar para almadığını ve sorunların bilindiğini ifade eden Çipras, bu konuda ilerlemek için siyasi çözümler bulmak istediklerini sözlerine ekledi.

Merkel ve Çipras basın toplantısından sonra akşam yemeğinde de bir araya geldi.


AdminAdmin