Avrupa
Giriş Tarihi : 17-03-2015 10:59   Güncelleme : 17-03-2015 10:59

Ukrayna'dan Rusya'ya Şok Tehdit

Ukrayna'dan Rusya'ya Şok Tehdit

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesine yönelik yeni saldırıların olması halinde, acilen ölümcül silahlar alacaklarını söyledi.

 

 

Petro Poroşenko, ülkedeki bir ulusal televizyon kanalına verdiği demecinde, Ukrayna'daki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkeye olası yeni saldırıların olması halinde, acilen ölümcül silahları alacaklarını ve saldırgan ülkeye karşı yeni yatırımların geleceğinden emin olduğunu ifade eden Poroşenko, bu durumda, Avrupa Birliği, ABD ve diğer ülkelerin kendilerine silah da dahil destek sağlayacağını belirtti. Poroşenko, "Bu durumda biz, sert ve çok koordinasyonlu hareket edeceğiz" dedi.

Ukrayna'nın Avrupa Birliği'nin (AB) bir çok ülkesi ile ölümcül silahlar da dahil askeri malzeme alımı konusunda görüşmelerini sürdürdüğünü kaydeden Poroşenko, ayrıca AB ülkelerinin Ukrayna'ya silah ambargosunu kaldırdığını hatırlattı.

Poroşenko, ayrıca ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna'ya, aralarında zırhlı araç ve insansız hava aracının da bulunduğu savunma nitelikli askeri malzeme yardımı yapmasına ilişkin kararını hayati bir karar olarak nitelendirirken, bu askeri malzemelerin Ukrayna ordusunun düşmana karşı mücadeledeki verimliliği ve kalitesini arttıracağını ifade etti.Doğudaki durumun normale dönmesinin ardından bölgede yerel seçimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Poroşenko, "Donetsk ve Luhansk illerinde yeniden Ukrayna hakimiyeti yerleştirilmeli, yeni yerel seçimler yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Söz konusu yerel seçimlerin özgür ve demokratik bir ortamda yapılması gerektiğini belirten Poroşenko, "Seçimlerin yapılması için özgür ve demokratik bir ortamın oluşması gerekir. Böyle bir ortam oluşmadığı sürece, seçimler de yapılmayacaktır" ifadesini kullandı.

Poroşenko, ayrıca dün yapılan Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu toplantısına dikkati çekerek, "Doğudaki 'özel yönetim' düzeninin uygulanacağı bölgelerin sınırları, Eylül 2014'te imzalanan Minsk mutabakatında varılan uzlaşmalar çerçevesinde belirlendi" dedi.

Katolik dünyasının manevi lideri Papa Francesco selefi XVI. Benedikt gibi Papalıktan ayrılmaya sıcak baktığını belirtti.

Meksikalı bir televizyon kanalına Papalık görevine seçilmesinin ikinci yıldönümü sebebiyle bir röportaj veren Papa Francesco, Papalık görevine iki ya da üç yıl daha devam edebileceğini; daha fazla bu görevde kalamayacağını hissettiğini ifade etti. Papa Francesco selefi XVI. Benedikt'in Papalık görevinden feragat edip emekliye ayrılmasına sıcak baktığını hatta emekliye ayrılan Papalar için bir kurum oluşturulması gerektiğini kaydetti.

78 yaşındaki Papa Francesco röportajda "Papalık görevimin 4-5 yıl kadar süreceğini hissediyorum ve bunun 2 yılı geçti bile. Ama tabi ki bu sadece bir his." şeklinde konuştu.

Selefi Josesph Ratzinger'in bir istisna olmadığını ve emekli Papalar için bir kurum oluşturulması gerektiğini kaydeden Papa Francesco, basında "kendisinin de görevden feragat edebileceği sinyali verdi" şeklinde yorumlara yol açtı.