Batı Trakya
Giriş Tarihi : 25-07-2016 10:19   Güncelleme : 25-07-2016 10:19

Yunanistan’ın En Büyük 2 Şehri: Atina ve Selanik

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en gelişmiş şehridir. Şehirde bulunan Akropolis tapınağı dünya tarihinde önemli bir yer kaplar.

Yunanistan’ın En Büyük 2 Şehri: Atina ve Selanik

 

Atina

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en gelişmiş şehridir. Şehirde bulunan Akropolis tapınağı dünya tarihinde önemli bir yer kaplar. Türk kültürüne oldukça yakın oldukları için yabancılık çekmezsiniz. Sokaklarda bulunan tavernalardan bazen Türk müziklerini duymak mümkün. Yemeklerimiz zaten aynı: rakı, döner, musakka, cacık, Türk kahvesi... Yunanistan’ın sürekli bahsedilen ekonomik krizine rağmen şehirde insanlar oldukça mutlu. Gece hayatı sürekli hareketli, sabahın ilk ışıklarına kadar insanlar sokaklarda. Atina’da gezilecek yerler iki günde tamamlanabilir. En önemli yapıtlar Akropolis tapınağı, Akropolis Müzesi, Plaka bölgesi, Syntagma Meydanıdır. Şehirde büyüklü küçüklü birçok meydan vardır ancak bunlardan en büyüğü Syntagma ve Monastiraki’dir. Monastiraki meydanı daha çok gençlerin toplandığı, gece hayatının hareketli olduğu bir yerdir ve Akropolis tapınağının muazzam bir manzarası vardır. Sokakları oldukça samimi iken duvarlarda bulunan grafitiler gerçekten ilgi çekici. Euro olmasından da pek korkmanıza gerek yok. Herşey gayet uygun fiyattan satılıyor.

Atina’da gece hayatına bir tavernada uzo içerek başlayabilir, Gazi mahallesinde yer alan gece kulüplerinden birinde son verebilirsiniz. Tavernalar için önerimiz Plaka bölgesidir. Akşam saatlerinde bu bölge çok hareketli olur ve tavernalarıyla meşhurdur.

Selanik

Selanik, Türkiye’ye daha yakın olması ve tarihteki yaşantılarımızdan dolayı bize hiç de yabancılık çektirmeyen bir şehir. Nitekim Atatürk’ün evi de burada bulunmaktadır. Şehri ziyaret eden Türklerin ilk gittiği yer Atatürk Evi Müzesidir. Selanik tam tamına bir sahil şehridir. Sahilin kenarında bulunan Beyaz Kule şehrin en önemli sembolüdür. Bu kule de Osmanlı zamanında yapılmıştır. Selanik’e İstanbul’dan otobüs ile kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında Selanik’e giderseniz çevrede bulunan birçok tatil şehrine gidip harika denizin tadını da çıkarmanız mümkün. Selanik gezilecek yerler şehrin küçük olmasından dolayı 1-2 günde tamamlanabilir, kalan süreyi plajlarda ve tatil köylerinde geçirebilirsiniz. Atina’ya göre daha samimi bir şehir olan Selanik Türk izlerini hala taşımaktadır. Gece hayatı da Atina’ya göre daha eğlencelidir. Genç nüfusu daha fazladır.

Şehir rehberlerinin detaylı haline www.gezirehberleri.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

AdminAdmin