Avrupa
Giriş Tarihi : 17-05-2014 12:01   Güncelleme : 17-05-2014 12:01

Balkanlar ve Avrupa'nın doğusunda sel felaketi

Bosna Hersek ve Sırbistan, uluslararası yardım çağrısında bulundu

Balkanlar ve Avrupa'nın doğusunda sel felaketi
Bosna Hersek ve Sırbistan'da tarihlerinin en büyük sel felaketi yaşanıyor. Şimdiye kadar Sırbistan'da 3, Bosna'da 2 kişi öldü.

SIRBİSTAN

Sırbistan'ın başkenti Belgrad yakınlarındaki Obrenovac kasabasında sel yüzünden çok sayıda kişi evlerinin çatısında yardım bekliyor. Başbakan Aleksandr Vucic, 25 bin kişinin tahliye edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sel yüzünden Sırbistan'da 135 bin kişiye elektrik verilemezken, kömür madeni ocaklarını su bastı. Ülkenin yüksek kesimlerinde kar fırtınası yaşanıyor. Fırtınada çok sayıda ev hasar gördü.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek'te de sel felaketi yüzünden yollar kapandı, 100'den fazla toprak kayması oldu, 65 bin kişi elektriksiz kaldı.

Evleri su basması sebebiyle üst katlara çıkan halk, helikopterler ve botlar yardımı ile kurtarılıyor. Zenica kenti yakınlarında bir köyde onlarca ev çamur tabakası altında.

Halk yollar kapalı olduğundan yaya olarak bölgeden kaçmaya çalışıyor. Bosnalı yetkililer, halkı toprak kaymaları ve sellerin, savaş sırasında gömülen mayınları yüzeye çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

SAVA VE TUNA NEHİRLERİ

Son 120 yılın en şiddetli yağışlarından dolayı Sava ve Tuna nehrinin giderek kabarması, yeni taşkın tehlikelerini ortaya çıkarıyor. 

Bosna Hersek'e aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülke yardım göndereceğini açıkladı, Rusya Sırbistan'a kurtarma helikopterleri ve botlar gönderdi.

DİĞER ÜLKELER

Polonya'da sel yüzünden Slovakya'ya giden yol kapandı, evler su altında, kara ve demir yolu seferleri aksadı.

Romanya'da ve Avusturya'da yüzlerce ev su altında. Avusturya'da araçlar sele kapıldı. 

Hırvatistan'da saatteki hızı 160 kilometreyi bulan fırtına, ağaçları kökünden söktü. Sel sebebiyle bazı bölgelerde olağanüstü durum ilan edildi.

Slovenya'da saatteki hızı 100 kilometreyi geçen fırtına, evlerin çatısını uçurdu.