Batı Trakya
Giriş Tarihi : 14-02-2015 09:25   Güncelleme : 14-02-2015 09:25

Yunanistan'da Türklerin haricindeki azınlık mensuplarının polisi olmasına yeşil ışık

Yunanistan'da Türklerin haricindeki azınlık mensuplarının polisi olmasına yeşil ışık

Yunanistan Kamu Güvenliği Bakan Vekili Yannis Panusis, bazı göçmenlerin ve azınlık mensuplarının Yunan Polis Teşkilatı'na alınmasına olumlu baktığını söyledi. Bakanın, Pomak, Roma ve Pontus Rumlarının polis olması gerektiğini söylerken Türk Azınlık mensuplarını gözardı etmesi dikkat çekti.

Yunanistan Polis Memurları Federasyonu'nda konuşma yapan Panusis, "Çok kültürlü bir toplumda çok kültürlü bir polis gerekiyor. Daha önce dışlanan bu sosyal toplulukların Polis Teşkilatı'na dahil edilmesi gerekiyor. Özel bir demografiye sahip bir bölgede kamu güvenliğini sağlamak gerekiyorsa orada tam olarak ne olduğunu anlamalıyız" dedi.

Panusis, Polis Teşkilatı'na alınacak göçmen ve azınlık mensubu oranının yüzde 5 olacağını belirtti.

Yunanistan Polis Teşkilatı'nın yeniden yapılanması konusunun gelecek hafta gündeme geleceğini kaydeden Panusis, polis ve vatandaşın barışmasının önemli olduğunu kaydetti.

Yunanistan'da son yıllarda yabancı uyruklu kişilerin ve azınlık mensuplarının Polis Teşkilatı'na alınması ihtiyatla karşılanıyordu. Konu ilk kez 2005 yılında Polis Memurları Federasyonu'nun girişimiyle gündeme gelse de şu ana kadar sonuç alınamamıştı.

Batı Trakya'da 150 bin Türk Azınlık mensubunu yakından ilgilendiren böyle bir konuda bakan Panusis'in Türk Azınlık mensuplarını anmaması Batı Trakya Türk Azınlığı tarafından şaşkınlıkla karşılandı.


AdminAdmin