Türkiye
Giriş Tarihi : 09-02-2015 09:43   Güncelleme : 09-02-2015 09:43

Yeni MİT Müsteşarı İsmail Hakkı Musa Oldu

Yeni MİT Müsteşarı İsmail Hakkı Musa Oldu

Türkiye'de MİT Müsteşarı Fidan’ın boşalttığı koltuğa bir süreliğine Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa’nın vekâlet edeceği, ardından atamanın asaleten yapılacağı öğrenildi. Başbakan Yardımcısı Arınç, Fidan’ın yerine, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu’nun ismini gündeme getirdi.

 

İSMAİL HAKKI MUSA KİMDİR?

1960 yılında Trabzon’un Araklı İlçesi Dağbaşı köyünde doğan İsmail Hakkı Musa, evli ve iki çocuk babasıdır. Orta ve yüksek okul eğitimini yurt dışında tamamlamıştır. Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Eğitimi:

- 1987- Nancy II Üniversitesi- Hukuk, İktisat ve İşletme Fakültesi, Siyasi İktisat Bölümü mezunu

- 1988- Nancy II Üniversitesi, Yüksek Lisans.

- 2001-2008- Aynı üniversitede Kamu Hukuku/Topluluk Hukuku alanında doktora.

Tez konusu: Sosyal Haklar ve AB’nin Anayasallaşma Süreci.

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’ın 1000. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Onur Madalyası verilen İsmail Hakkı Musa meslek hayatında sırasıyla bir çok önemli görevi başarıyla yürüttü.

KARİYERİ

ismail-hakki-musa-kariyeri.jpg

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın siyasete girmek amacıyla istifasının ardından Milli İstihbarat Teşkilatı’nın başına kimin geleceği, Fidan’ın nereden aday olacağı ve seçime kadarki dönemde nasıl çalışacağı merak konusu oldu. İfade krizinin yıldönümünde istifa ederek, siyasete soyunan Fidan’ın Ankara veya İstanbul’dan milletvekili adayı gösterileceği belirtiliyor. AK Parti Tüzüğü’ne göre, Fidan’ın milletvekili adaylığı için parti üyesi olması gerekmiyor. 


 

MİT KORUYACAK

İstifası 10 Şubat’tan itibaren geçerli sayılacak olan Fidan’ın, 7 Haziran genel seçimlerine kadar Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yakın temas halinde olacağı, seçim gezilerine eşlik edeceği ve danışmanlık yapacağı ifade ediliyor. Fidan’ın seçim kampanyası sırasında kendisine eşlik edecek özel bir ekip oluşturacak. MİT Müsteşarlığı görevinde bulunduğu için, koruma görevini Emniyet’le birlikte MİT ajanları yapacak.

 

İKİ İSİM DE TEŞKİLATTAN 

Fidan’ın yerine, en güçlü aday olan MİT Müsteşar Yardımcısı, eski Brüksel Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’nın vekâlet edeceği belirtildi. Dış istihbarattan sorumlu olan Musa, Musul Başkonsolosluğu rehinelerinin kurtarılması sürecini ve operasyonu yöneten isimlerdendi. Kaynaklar kritik önemdeki MİT Müsteşarlığı’na vekâleten atamanın ardından, asaleten atanacak ismin de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun istişareleriyle belirleneceğini söyledi. Fidan’ın işaret edeceği ismin de önemli olduğu vurgulandı. Müsteşarlıkta vekâlet formulünün bir süre yürürlükte kalacağı belirtiliyor.

 

İSMAİL HAKKI MUSA'NIN BRÜKSEL BÜYÜK ELÇİSİ İKEN YAPTIĞI KONUŞMA

Kulislerde konuşulan bir diğer isim ise iç istihbarattan sorumlu MİT Müsteşar Yardımcısı iken Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na (KDGM) atanan Muhammed Dervişoğlu. İmralı görüşmelerine katılan isimlerden olan Dervişoğlu’nun şu anda sürdürdüğü kritik görev nedeniyle MİT Müsteşarlığı’na getirilmesinin düşük bir olasılık olduğu belirtiliyor. Kulislerde, TİKA Başkanı Serdar Çam, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç gibi isimler konuşulsa da çok olası görülmüyor.

 

ARINÇ İSİM VERDİ 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fidan’ın siyaseti seçmesinin ardından çözüm sürecinin etkilenip etkilenmeyeceği yönündeki sorular üzerine şunları söyledi: “Fidan ile beraber bu işi başlatan MİT Müsteşar Yardımcısı şu anda Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı olan Muhammed Dervişoğlu da en az Fidan kadar bu konuyu takip eden bir insandır. ‘Acaba bir görev değişikliğinde o MİT’in başına gelecek mi?’ şeklinde aklımdan geçiyor. MİT’te, çözüm sürecinde bir boşluk olmaz. Çünkü adaya gidenlerden bir tanesi de odur.” 

 

HAKAN FİDAN KİMDİR? 

47 yaşında olan Fidan, TSK’da astsubay olarak görev aldığı sırada, akademik çalışmalar yürüttü. Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yapan Fidan, TİKA Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı, Başbakanlık Özel Temsilciliği görevlerini üstlendi. Fidan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı. 2010 yılından bu yana MİT Müsteşarı’ydı. Fidan, Viyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda, Cenevre’de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü’nde ve Londra’da Verification Technologies Research Center’da akademik çalışmalar yaptı. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyen olarak çalıştı. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargâhı’nda da görev yapan Fidan, 2001’den itibaren 2 yıl Avustralya Türkiye Büyükelçiliği’nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak görevi yaptı.