Yunanistan
Giriş Tarihi : 07-02-2015 20:57   Güncelleme : 07-02-2015 20:57

Papandreu'dan Çipras'a destek geldi

Papandreu'dan Çipras'a destek geldi

Partisinin Atina'daki Barış ve Dostluk Stayumu'nda düzenlenen ilk kongresinde konuşan Papandreu, yeni hükümetin Yunanistan'ın borcunun hafifletilmesi için yapacağı müzakereleri destekleyeceğini, ancak kredi kuruluşlarına iyi şeyler sunulması gerektiğini belirtti.

 

Ekonomik krizin sonuçlarına değinen Papandreu, Yunanistan'da da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki gibi mevduat kesintileri yaşanabileceği uyarısında bulundu. Hükümetin, mevduat sahiplerinin güvenini sarsacak aceleci eylemlerden kaçınması gerektiğini söyleyen Papandreu, bunun kötü sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Papandreu, partisinin kriz sonrasına geçişte katalizör rolü oynayacağını belirterek, "Savunduğumuz değişimin habercisi olmak istiyoruz" dedi.

Kongreye, partinin kuruluş bildirisini imzalayanlar, seçimlerde milletvekili adayı olanlar, ülke genelindeki örgütlerin oluşmasında görev alanlar ve partinin gönüllü üyeleri katıldı.

Yorgo Pandreu'nun kurduğu Demokratik Sosyalist Hareket (KİDİSO), 25 Ocak'ta yapılan genel seçimde yüzde 3 barajını aşamadığı için meclise girememişti.

AdminAdmin