Dünya
Giriş Tarihi : 11-05-2014 01:02   Güncelleme : 11-05-2014 01:02

Rusya, Ukrayna'dan Donetsk ve Lugansk’ı da İlhak Edecek mi?

Kiev'de başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun tek taraflı bağımsızlık ilanı ve Rusya'ya ilhakıyla devam eden süreçte yarın yeni bir aşamaya gelinecek.

Rusya, Ukrayna'dan Donetsk ve Lugansk’ı da İlhak Edecek mi?

Donetsk ve Lugansk kentlerinde, Rus yanlısı ayrılıkçılar yarın referandum yapacak.

Kiev'de başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun tek taraflı bağımsızlık ilanı ve Rusya'ya ilhakıyla devam eden süreçte yarın yeni bir aşamaya gelinecek.

Ukrayna'nın doğusundaki kentlerde kamu binalarını işgal eden, orduyla çatışmaya giren, sözde "Donetsk Cumhuriyeti" ilan eden Rus yanlısı isyancılar, Donetsk ve Lugansk'ta pazar günü referandum yapacak.

Sandık başına gidenlere, bir federatif yapı halinde Ukrayna içinde mi kalmak istedikleri yoksa yine bir federasyon olarak Rusya’ya bağlanmak mı istedikleri sorulacak. 

Referandumda "Rusya’ya bağlanma” kararının çıkması halinde, 25 Mayıs’ta Ukrayna genelinde yapılacak devlet başkanlığı seçimi için bölge halkı sandık başına gitmeyecek.

Sonucun Rusya lehinde çıkması durumunda Moskova yönetimi de ikilem içine girecek. Batılı devletlerin, Kırım'ı ilhakından sonra uyguladığı yaptırımlar nedeniyle uğradığı maddi kaybın artamasından endişe eden Rusya, Ukrayna'nın doğusunun topraklarına katılmasıyla Karadeniz'in tüm kuzeyini eline geçirmiş olacak.

Rusya Devlet Başkanı Başkanı Vladimir Putin, yeni bir manevra alanı oluştarma amacıyla, 7 Mayıs’ta, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçılara “referandumu erteleyin” çağrısında bulunmuş, ancak olumlu cevap alamamıştı.

Kiev yönetimi de yarın yapılacak oylamayı "anket" olarak niteleyerek, hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

Ukrayna hükümetinin doğu kentlerinde yürüttüğü terörle mücadele operasyonunu özellikle yarın yoğunlaştıracağı, referandumun yapılmasını önleyeceği ileri sürülüyor.

Bu nedenle Rus ayrılıkçılar, şehir merkezlerinde oluşturdukları barikatları güçlendiriyor. Eli silah tutan tüm erkekleri, şehri savunmaya çağırıyor.

Kızılhaç Görevlileri Serbest

Öte yandan Donetsk'te referandum talep eden ayrılıkçılar tarafından alıkonulan 7 Kızılhaç görevlisi serbest bırakıldı.

Kızılhaç Ukrayna Ofisi görevlisi İrina Tsaryuk, basına yaptığı açıklamada, dün akşam alıkonulan Kızılhaç görevlilerinin serbest bırakıldığını, bir görevlinin ise darbedilmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Kızılhaç'ın Donetsk'teki ofisine dün akşam baskın yapan saldırganlar, ofiste bulunan tıbbi malzemelerle, aralarında bir Fransız vatandaşının da bulunduğu 7 Kızılhaç görevlisini yanlarında götürmüştü.

Kızılhaç görevlilerinin, ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donetsk Belediye binasında tutulduğu ifade edilmişti.

AdminAdmin