Dünya
Giriş Tarihi : 24-01-2015 16:29   Güncelleme : 24-01-2015 16:29

Kral Abdullah öldü, İşte Suudi Arabistan'ın yeni kralı

Kral Abdullah öldü, İşte Suudi Arabistan'ın yeni kralı

Suudi Arabistan'ın yeni kralı Selman bin Abdulaziz, ilk açıklamasında, safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetin davalarını müdafaa etmede gayretli olacaklarını bildirdi.

Suudi Arabistan'ın yeni kralı Selman bin Abdulaziz, göreve geldikten sonra yaptığı ilk açıklamada, "Ülkenin kuruluşundan bu yana takip ettiği yolda gitmeye devam edeceğiz. Safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetimizin davalarını müdafaa etme konusunda gayretli olacağız" dedi.

Selman, Arap halkı ve İslam ümmetinin günümüzde en çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğunu vurgulayarak, " Allah'ın risalet merkezi kıldığı ve Müslümanların kıblesiyle şereflendirdiği topraklarda, safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetimizin davalarını müdafaa etme konusunda gayretli olacağız. Allah'ın izni ve inayetiyle doğru yoldan, merhum Kral Abdulaziz ve oğulları tarafından kurulan bu devletin takip ettiği yoldan sapmadan yürümeye devam edeceğiz. Düsturumuz yüce Allah'ın kitabı ve Resulü'nün sünnetidir" diye konuştu.

Kral Abdullah'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren Selman, Suudi Arabistan halkına, Arap dünyasına ve İslam ümmetine başsağlığı dileğinde bulundu.

Selman konuşmasını, "Allah'tan beni halkımıza hizmet ve ümitlerini gerçekleştirme noktasında başarılı kılmasını, ülkemizin güven ve istikrarını bütün kötülüklerden korumasını diliyorum" diyerek tamamladı.


 

2 yıldır ülkeyi fiilen yönetiyordu

 

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz, dün gece hayatını kaybeden Kral Abdullah’ın son 2 yılda geçirdiği hastalıklar dolayısıyla ülkeyi fiilen yönetiyordu.

Ülkenin kurucu Kralı Abdulaziz'in oğulları arasındaki en güçlü 7 kişiden biri kabul edilen yeni kral Selman, kendisinden önceki kralların tamamına danışmanlık yapması ve uzun yıllara dayanan siyasi tecrübesiyle dikkati çekiyor.

Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz (79), henüz çocuk yaşta babası Abdulaziz'in meclislerine iştirak etti, gençlik yıllardan itibaren ise yurt içinde ve dışında ailesini ve ülkesini temsil etmeye başladı.

İlk öğrenimini Riyad'daki Prensler Okulu'nda gören Selman, Mescid-i Haram İmam-Hatibi Şeyh Abdullah Hayyat'tan Kur'an-ı Kerim dersleri aldı.

Selman, ilk siyasi görevine ise 19 yaşında, Riyad bölgesi Emir Vekili olarak tayin edildiği 1954 yılında başladı. Bir yıl sonra Emir tayin edilen Selman, 1960 yılında görevinden istifa etti ancak 3 yıl sonra tekrar aynı göreve atandı.

Selman, 1955-1960, 1963-2011 yıllarında Riyad Emirliği görevinde bulundu.

Kral Abdullah, Selman'ı, kardeşi Sultan bin Abdulaziz'in vefatından kısa bir süre önce yerine 2011 yılında Savunma Bakanlığı görevine atadı. Selman ayrıca, 2012'nin haziran ayında ise vefat eden Prens Nayif bin Abdulaziz'in yerine, Veliaht, Başbakanvekili görevlerine getirildi.

 Kral Abdullah'ın dün gece vefat etmesinin ardından Selman bin Abdulaziz'in Kral, Mukrin bin Abdulaziz'in de veliaht olarak tayin edildiği açıklanmıştı.


 

İkinci veliaht İçişleri Bakanı Prens Nayif

 

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif'in, ikinci veliaht olarak tayin edildiği bildirildi.

AdminAdmin