Dünya
Giriş Tarihi : 02-05-2014 14:11   Güncelleme : 02-05-2014 14:11

G-7 Ülkeleri, Rusya’ya Enerji Bağımlılığının Azaltılmasını Amaçlıyor

Roma'da 5-6 Mayıs'ta düzenlenecek G-7 enerji bakanları zirvesinin en önemli konusunun Rusya'ya enerji bağımlılığının azaltılması olmasını bekliyor.

G-7 Ülkeleri, Rusya’ya Enerji Bağımlılığının Azaltılmasını Amaçlıyor

Roma'da 5-6 Mayıs'ta düzenlenecek G-7 enerji bakanları zirvesinin en önemli konusunun Rusya'ya enerji bağımlılığının azaltılması olmasını bekliyor.

Uzmanlar, Roma'da 5-6 Mayıs'ta düzenlenecek G-7 enerji bakanları zirvesinin en önemli konusunun Rusya'ya enerji bağımlılığının azaltılması olmasını bekliyor.

 Ukrayna ve Kırım krizi nedeniyle Rusya'nın G-8 toplantılarına katılımını askıya alan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, ABD Haberleri">ABD, Kanada ve Japonya, G-7 olarak 5-6 Mayıs'da Roma'da bir araya gelecek. Uzmanlar, sadece enerji bakanlarının katılacağı toplantıda, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya enerji bağımlılığın azaltılmasının ana gündem maddesi olmasını bekliyor.

Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirmede bulunan Brüksel'deki Avrupa Politika Merkezi enerji uzmanı Amanda Paul, "Rusya, enerji süper gücü olma statüsünü diğer ülkelerden fidye istemek için kullanıyor ve zirvede bunun değişmesi için adımlar atılması konuşulacak" dedi.

AB'nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık üçte birini Rusya'dan karşıladığını hatırlatan Paul, toplantının enerji arz güvenliğine odaklanacağını söyledi ve "Duyduğuma göre zirvede alternatif enerji kaynakları ve arz yolları geliştirmek için küresel bir plan sunulacak" ifadesini kullandı.

Londra'daki NRG Expert danışmanlık firmasında enerji uzmanı Edgar Van der Meer, "Aslında zirvede herkesin aklının bir köşesinde Rusya'dan tüm alımları durdurmak olacaktır ama elbette mümkün değil" diye konuştu.

Meer, zirvede öncelikle Avrupa'nın ihtiyacı için yeterli arzı garantilemenin yollarının konuşulacağını, daha sonra Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için uzun vadeli çözümlerin masaya yatırılacağını belirtti.

G-8 Leaders

Rusya'ya Alternatif Kaya Gazı

Berlin'deki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde enerji profesörü Volker Quaschning ise küresel ısınmaya dikkati çekti ve şunları kaydetti:

"Aslında kömür, gaz ve petrol kullanımının azaltılması konuşulmalı ama onun yerine kaya gazı için hidrolik kırılmanın konuşulmasını bekliyorum. Bu enerji bağlılığından kurtulmak için yanlış yöntem ve dünyayı küresel ısınmadan korumuyor maalesef."

Rusya, dünyanın en gelişmiş 8 ülkesinden oluşan gruba 1998'de katılmıştı. Lahey'de 24 Mart'ta toplanan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, Kanada ve Japonya liderleri, Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanması üzerine Rusya'yı gruptan çıkarmış, haziranda Soçi'de yapılacak G-8 liderler zirvesinin de Brüksel'de gerçekleştirilmesine karar vermişti.

AdminAdmin