Dünya
Giriş Tarihi : 01-01-2015 19:55   Güncelleme : 01-01-2015 19:55

Gizli Diplomasi Yürüterek, Soğuk savaşı Bitirmek İstiyorlar

Gizli Diplomasi Yürüterek, Soğuk savaşı Bitirmek İstiyorlar

Başkan Barack Obama, Ukrayna üzerindeki güç mücadelesi nedeniyle Rusya ve Batı’nın arası oldukça açılmış olmasına rağmen, uzun süredir Rusya ile yeni bir işbirliği geliştirmeye çalışıyor.

Bu ay Obama’nın Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı dahil birçok kurumdan görüş alarak ABD’nin Rusya siyasetine ilişkin bir rapor hazırladı. Bloomberg View’ın Beyaz Saray’daki üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre Rusya ile anlaşmazlıkları çözmek isteyen Obama, Ukrayna krizinden çıkış için Rusya Devlet Başkanı Putin’e bir uzlaşı formülü sunmaya hazırlanıyor.

Beyaz Saray yetkililerine göre ABD – Rusya ilişkilerinde yeni bir “reset” pek muhtemel değil lakin Obama, mümküniyet dahilinde ikili problemlerin çözümü yönünde adım atmayı arzu ediyor.


Obama’nın Rusya ile uzlaşı diplomasisini yürütecek isim olarak ise Dışişleri Bakanı John Kerry gösteriliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile çok sayıda görüşme gerçekleştirmiş olan Kerry’nin sonbaharda Moskova’ya giderek Putin ile görüşme teklifinde dahi bulunduğu ileri sürülüyor.

Beyaz Saray’ın Rusya ile uzlaşı için Putin’in eski bir dostu olan eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ı dahi devreye sokabileceği söyleniyor.

Kerry’nin Lavrov ile görüşmelerinde ABD’nin Rusya aleyhinde tatbik ettiği müeyyidelerden önemli bir kısmını iptal etme şartı olarak Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı gruplara desteği kesmesini öne sürdüğü ifade ediliyor.

Beyaz Saray yetkilileri, ABD’in Ukrayna’nın doğusu ve Kırım meselelerini ayrı ayrı değerlendirme taraftarı olduğunu ve ABD’nin yaptırımların önemli bir kısmını iptal etmek için sadece Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı kontrolündeki bölgelere ilişkin sorunun çözülmesini talep ettiğini kaydediyor.

Obama’nın Rusya’yı ve Putin’i sert bir dille eleştiren açıklamalarına rağmen Dışişleri Bakanı Kerry’nin Lavrov ile yaptığı görüşmelerde Beyaz Saray’ın açıklamalarına odaklanmama telkininde bulunarak iki ülke arasında müzakere edilmesi gereken ciddi meselelere yoğunlaşılması gerektiğini söylediği ileri sürülüyor.