Avrupa
Giriş Tarihi : 26-12-2014 21:04   Güncelleme : 26-12-2014 21:04

Bulgaristan Türkleri Şehitlerini Andı, Batı Trakya'dan da Katılım Vardı

Bulgaristan Türkleri Şehitlerini Andı, Batı Trakya'dan da Katılım Vardı

Bugün binlerce Bulgaristan Türk’ü, 30 yıl önce Bulgarlaştırma sürecini protesto esnasında kurşuna dizilen 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo’nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen anma töreninde bir araya geldi.

Bu seneki törene çok daha fazla katılımın olması ve program boyunca sahnenin yanında şehitler anısına meşale yanması dikkatlerden kaçmadı.

Kırcaali bölgesi ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen Türklerin yanı sıra, Türkiye, Yunanistan ve başka ülkelerden de katılan çok sayıda vatandaş ve soydaşlar anma törenine katıldı.

26-27 Aralık 1984 tarihleri arasında Kirkovo Belediyesi’nde Kayaloba, Yurtçular ve civar köylerden yaklaşık 10 bin Türk kadın, erkek ve çocuk, soykırıma hayır demek için Mogilyane köyüne toplanır.

Milisler, toplananları dağıtmak için müdahale edince halkın tepkisiyle karşılaşır.

Bu sırada milislerin ateş açması sonucu üç kişi hayatını kaybeder.

Hayatını kaybedenler arasında Kitna (Nakıplar) köyünden Musa Yakup ve Kayaloba köyünden Ayşe Hasan ile Türkan bebek de vardır.

Köylülerin evlerine dönme esnasında yollarda bir katliam daha yaşanır ve sayısı bilinmeyen birçok Türk de buralarda vurulur. Zorluk çıkaran ve karşı gelenler ise Belene kampına sürgün edilir.


Anma töreninde resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, HÖH Gençlik Kolları Başkanı ve AP Milletvekili İlhan Küçük, Meclis Başkan Yardımcısı Aliosman İmamov, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Necmi Ali, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Bursa Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı ve Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı ve Balkan Göçmenleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr.Yüksel Özkan, Batı Trakya Gümülcine Milletvekili Ayhan Karayusuf hazır bulundular.

Ayrıca çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, Meclis başkanı, Türkiye’den kardeş belediyelerin temsilcileri, Bulgaristan ve Türkiye’den sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehitlerin yakınları, ülke çapından siyasi mağdurlar, Türkiye’ye sınır dışı edilen ve göç eden yüzlerce vatandaş da anma törenine katıldı.

Ev sahibi konumundaki Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan, törende yapmış olduğu konuşmasında, 26 Aralık 1984 tarihinde meydana gelen acı olaylara değindi. Anma törenine katılan herkese Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti.

AdminAdmin