Avrupa
Giriş Tarihi : 11-12-2014 15:40   Güncelleme : 11-12-2014 15:40

Avrupa Komisyonu resmen Stavros Dimas'ı destekledi

Yeni Avrupa Komisyonu şu ana kadar görülmemiş bir şey yaptı ve cumhurbaşkanı adaylarından birini resmen destekledi, hükümetin de seçimleri erkene alma kararı sebebiyle kutladı.

Avrupa Komisyonu resmen Stavros Dimas'ı destekledi

Salı günü Başbakanı Antonis Samaras, cumhurbaşkanlığı seçimlerini iki ay erkene, önümüzdeki haftaya aldıklarını açıklamıştı.

Samaras aynı zamanda hükümetin cumhurbaşkanı adayı olarak Avrupa Komisyonu'nun çevreden sorumlu eski üyesi Stavros Dimas'ı belirlediğini duyurdu.

Avrupa Komisyonu ise daha önce eşi benzeri görülmemiş bir adım attı ve Dimas'a resmen desteğini açıkladı.

Komisyon sözcüsü Annika Breidthardt, Yunan hükümetinin, üç turlu olması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerini öne çekme kararlarını not ettiklerini söyledi.

Çarşamba günü Komisyon'un günlük basın brifinginde konuşan Breidthardt, 'Bu, Yunan yetkililerin ve Başbakan Samaras'ın demokratik kararıdır' dedi.

Breidthardt, 'Bu karar, finans piyasalarındaki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Başbakan Samaras'ın, cumhurbaşkanı adayı olarak Komisyon'un eski bir üyesi ve gerçek bir Avrupalı olan Stavros Dimas'ı sunması, Avrupa'ya verilmiş güçlü bir mesajdır. Artık karar, Yunanistan Parlamentosu ve halkına aittir' dedi.

Komisyon genellikle adayları, siyasi partileri desteklemekten ve ulusal seçimleri etkilemekten kaçınıyor. Ancak birden bire Dimas'ın desteklenmesi, Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in Avrupa Komisyonu'nu daha siyasi bir yapıya büründürme amacına işaret ediyor olabilir.

Breidthart daha sonra yaptığı açıklamalarda Komisyon'un politikalarında bir değişiklik olduğunu düşünmediğini, 'ancak bu noktada söz konusu açıklamayı yapmak istediklerini' söyledi.

Yunanistan hükümeti, kurtarma programlarının yalnızca iki aylığına uzatılması taleplerinin Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından Pazartesi günü kabul edilmesinin ardından cumhurbaşkanlığı seçimini erkene almıştı. Bu karar, Yunanistan'da büyük muhalefetle karşılaşan kurtarma programından erken çıkmak isteyen Başbakan Samaras'ın elini güçlendirdi.

Parlamento'daki, ilk turu daha önce planlandığının aksine 15 Şubat yerine 17 Aralık'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı oylaması, Samaras'ın adayının cumhurbaşkanı seçilmemesi halinde erken seçimlerin önünü açabilir.