Yunanistan
Giriş Tarihi : 14-03-2022 09:29   Güncelleme : 14-03-2022 09:34

Özlenen tablo: İstanbul’daki Erdoğan – Miçotakis görüşmesi olumlu geçti

Özlenen tablo: İstanbul’daki Erdoğan – Miçotakis görüşmesi olumlu geçti

Yunanistan ile Türkiye arasında uzun bir aradan sonra ilişkilerde yumuşama sinyalleri verildi.

İki saati aşkın bir süre devam eden görüşme sonrası yapılan açıklamalarda görüşmenin son derece olumlu bir atmosferde yapıldığı belirtildi ve iki ülke arasında işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Kiriakos Miçotakis arasında yapılan görüşmenin olumlu havada geçtiği bildirildi. İstanbul’daki Vahdettin Köşkü yapılan görüşme iki saatten fazla sürdü.

TÜRKİYE CUMHURBAŞLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI
Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair konuların yanı sıra güncel jeopolitik gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı.
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan’ın özel bir sorumluluk taşıdığına işaret edilen görüşmede, iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.

Görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklara rağmen, iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

İki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma doğrultusunda atılacak adımlar da masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak hedefiyle Türkiye’nin attığı adımlara değinerek; Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele, yasadışı göç gibi konularda da ilerleme sağlama ve ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma inancını koruduğunu ifade etti.

Sorunların samimi ve dürüst bir diyalog yoluyla çözülebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki komşu ülke olarak sadece kriz zamanlarında değil, her zaman konuşmaları gerektiğini dile getirdi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANLIK OFİSİ
Yunanistan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, görüşme iki saatten fazla sürdü ve çok iyi bir atmosferde gerçekleşti. Maksimu Sarayındaki Başbakanlık Ofisi’nden edinilen bilgilere göre “Her iki taraf da son zamanlarda Türk tarafının kullandığı keskin üslup ve gerginlik olmadan, ikili ilişkilerimizle ilgili konulardaki kararlı tutumlarını yineledi."

Ayrıca Yunanistan Başbakanlık Ofisi’nden edinilen bilgilere göre "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yarattığı büyük sorunların bölgenin istikrara kavuşması ve Güneydoğu Akdeniz'deki herkesin çıkarına olması nedeniyle söylemdeki sert tonların düşürülmesine çalışılacağı konusunda mutabık kalındı.”

Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere ve olumlu gündeme vurgu yapıldığı Ukrayna'da insani koridorların oluşturulmasında işbirliği yapılması konusunda mutabık kalındığı vurgulandı.
Maksimu' (Başbakanlık Ofisi) göre, gelişmelerin bugünkü toplantının ruhuna uygun bir şekilde devam etmesi halinde, sonbaharda Türkiye – Yunanstan 5. Yüksek İşbirliği Konseyi'nin Selanik'te yapılması kararlaştırıldı.

İki tarafın önümüzdeki ay Ankara'da Güven Arttırıcı Önlemler çerçevesinde bir araya gelmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

LMLM