Avrupa
Giriş Tarihi : 05-03-2022 10:44   Güncelleme : 05-03-2022 10:44

Putin müzeden kaldırıldı

Putin müzeden kaldırıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Grevin Müzesi, hafta sonunda saldırıya uğrayan ve zarar gören Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in mumdan heykelini, Ukrayna'nın işgaline protesto olarak tamamen kaldırma kararı aldı.

2000 yılında yapılan heykelin ikinci bir emre kadar depoya kaldırıldığını açıklayan müze, yerine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in heykelini koymayı düşündüklerini vurguladı.

Fransız Bleu radyoya konuşan müzenin direktörü Yves Delhommeau, "Şu anda böyle bir karakteri sergilememiz artık mümkün değil... Müze tarihinde ilk defa bir heykel kaldırılıyor çünkü tarihi zamanlardan geçiyoruz," ifadelerini kullandı.

Delhommeau hafta sonunda da ziyaretçilerin heykele zarar verdiğini belirtti.

Müze direktörü, "Onu burada istemiyoruz, çalışanlar da her gün önünden geçmek istemiyor. Hafta sonunda bir kaç kere saldırıya uğradı, telefonda tehditler aldık. Yani dünya liderlerinin arasından kaldırmamız daha iyi olacaktı," sözlerini kullandı.

Hitler'i hiç bir zaman müzede sergilemediklerini vurgulayan Delhommeau bugün de Putin'i sergilemek istemediklerini belirtti.

LMLM