Avrupa
Giriş Tarihi : 22-02-2022 09:38   Güncelleme : 22-02-2022 09:38

Putin: Donetsk ve Luhansk'ı tanıyorum

Putin: Donetsk ve Luhansk'ı tanıyorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Olağanüstü Güvenlik Konseyi Toplantısı’nın ardından savaşın kapıda olduğuna işaret eden açıklamalarda bulundu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna doğusundaki Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını resmen tanıdı.

Ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhanks'i de içine alan Donbas'ın tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu belirten Putin, "Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev'deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum" dedi.

Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhanks'ın resmen tanınması konusunda bugün bir karar vereceğini açıklamıştı. Dünyanın merakla beklediği kararını açıklamak için kameralar karşısına geçen Putin, Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını resmen tanıdı.
"DÖKÜLEN BU KANLAR KİEV'DEKİ REJİMİN ELİNDE OLACAK"

Donbas bölgesinin tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu ifade eden Putin, konuşmasının sonunda nihai kararını açıklayarak "Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin egemenliğini tanıyoruz. Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev'deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum." ifadelerini kullandı.

 

LMLM