Türkiye
Giriş Tarihi : 15-02-2022 11:18   Güncelleme : 18-02-2022 11:18

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Yemek masası hazırlığı aslında önemli bir konudur. Yenilen yemeğin lezzeti kadar yemek masasının şık ve göze hitap edecek şekilde hazırlanması gerekir. Özellikle ev halkının bir araya geldiği akşam yemekleri için hazırlanan sofralar özenli olmalıdır.

Gündelik Yemek Masası Hazırlama

Yemek masası nasıl hazırlanır? Masa örtüsünü masanın üzerine yerleştirin. Servis altlığı kullanmak istiyorsanız, masadaki kişi sayısı kadar porsiyon koyun. Servis tabağını servis masasının ortasına yerleştirin. Bıçakla yemeğin üzerine su bardağını sağ üst köşeye yerleştirin. Peçeteyi ikiye katlayın ve bir tabağa veya çatalın altına koyun.

Samimi Akşam Yemeği Masası Hazırlama

Yemek masası nasıl hazırlanır? Akşam yemeğine davetsiz misafirleriniz varsa veya çok yakın bir arkadaşınız veya akrabanız yemeğe gelmek istiyorsa, yemek odası için resmi olmayan ama nispeten zarif bir sofra düzeni ayarlamalısınız. Samimi bir masanın nasıl kurulacağını görelim. Kişi sayısı kadar peçete koyun. Ana yemeği servisin ortasına yerleştirin. Çatalı tabağın sol tarafına yerleştirin.

Yemek bıçağını tabağın sağ tarafına, çorba kaşığını da bıçağın sağ tarafına yerleştirin. Su bardağını sağ üst köşeye bıçakla yemeğin üzerine yerleştirin. Su bardağının sağına bir meşrubat bardağı yerleştirin. Peçeteler ikiye katlanabilir ve bir çatalın altına veya bir tabağın ortasına yerleştirilebilir.

Resmi Yemek Masası Hazırlama

Yemek masası nasıl hazırlanır? Zaman zaman güzel yemek masası oturma odanızda açılır, daha da güzel ve değerli misafirleri ağırlar. Aile büyükleri, ilk kez eve çağrılan arkadaş grupları ya da iş ilişkisi olan iş arkadaşları, gündelik ya da samimi bir yemek masası yerine daha ayrıntılı ve resmi bir sunum isteyebilir. Bu gibi durumlarda resmi bir yemek masasının nasıl hazırlanacağını bilmeniz gerekir: Yemek masasının üzerine temiz ütülenmiş bir masa örtüsü yerleştirin.

Masa örtüsü resmi akşam yemekleri için tercih edilmez, bu yüzden onları bu gece raflarda bırakın. Önce ana yemek tabağını, ardından derin yemek tabağını, onun ardından ise çorba kâsesini yerleştirin. Salata kâsesini ana yemek tabağının sol tarafına, ekmek tabağını ise salata kâsesinin hemen yanına yerleştirin. Yemek çatalını tabağın sol tarafına, salata çatalını da yemek çatalının sol tarafına yerleştirin. Yemek bıçağını tabağın sağına, çorba kaşığını da bıçağın soluna yerleştirin. Tatlı kaşığı tabakta düz olmalıdır.

Yemek Masası Hazırlanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Tatlı çatalı gerektiren bir tatlınız varsa, onu da yerleştirin. Su bardağını tabağın sağ tarafına yerleştirin. Soda ve şarap bardakları, su bardağının hemen üzerine yan yana yerleştirilmelidir. Peçeteyi gelişigüzel katlamak yerine zarif bir peçete halkasıyla süsleyin. Bir peçete halkasıyla sabitlenmiş bir peçeteyi yuvarlayabilir, katlayabilir veya tabağın ortasına yerleştirebilirsiniz.

Çorbayı yedikten sonra çorba kâsesi masadan alınır ve yerine salata kâsesi konur. Salata yemeği bittikten sonra suplalar çıkarılır. Konuğun önündeki tabak, yemeğini bitirdiğini teyit edene kadar çıkarılmayacaktır. Bıçağın keskin tarafı daima içe dönüktür.

Kaynak: https://www.soyluavm.com/yemek-masasi-nasil-hazirlanirFormun ÜstüFormun Altı

LMLM