Yunanistan
Giriş Tarihi : 07-02-2022 10:44   Güncelleme : 07-02-2022 10:44

Atina'da düzensiz göçmenlere destek protestosu

Atina'da düzensiz göçmenlere destek protestosu

Başkent Atina’da yüzlerce kişi, düzensiz göçmenlere yönelik baskı ve şiddeti protesto etti.

Türkiye-Yunanistan sınırında 19 düzensiz göçmenin donarak hayatını kaybetmesinden bir kaç gün sonra gerçekleşen gösteriye polise göre 700 kişi katıldı.

Aralarında göçmenlerin de bulunduğu göstericiler, "sınırdaki göçmen katilleri", "göçmenlere yönelik baskıya son" yazılı pankartlar taşıyarak ve sloganlar atarak başkentin merkezinden parlamentonun olduğu bölgeye kadar yürüdü.

Göstericiler protesto yürüyüşüne başlamadan önce, sınırda donarak ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Göstereciler Atina'da hükümeti göçmen politikası konusunda protesto ettiAP Photo
Atina, Ankara'nın suçlamalarını reddediyor
Türkiye, düzensiz göçmenlerin Yunanistan tarafından sınırdan "geri itilmeleri" sonucu donarak öldüğünü söylerken, Atina bu suçlamaları reddediyor.
İpsala sınırında 12 göçmen donarak öldü; İçişleri Bakanı Soylu Yunanistan'a tepki gösterdi
Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, göçmenlerin geri itildiği yolundaki Türkiye’nin suçlamalarının "asılsız olduğunu" iddia etti.

AB göçmen dramının soruşturulmasını istiyor
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, 19 düzensiz göçmenin Türkiye-Yunanistan sınırında donarak hayatını kaybetmesi olayının soruşturulması gerektiğini söylemişti.

Yunanistan'ın 'en büyük göçmen kurtarma operasyonu, geri itmeye dönüştü'
Edirne'nin Paşaköy köyü Mandakoru mevkisinde 2 Şubat’ta donarak ölen 11 düzensiz göçmenin cansız bedeni bulunmuştu. Hastaneye kaldırılan 1 düzensiz göçmen de müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, donarak hayatını kaybeden göçmenlerin ayakkabıları ve elbiselerinin çıkarıldığını, Yunan sınır birlikleri tarafından geri itildiğini ifade etmişti. Ekipler aynı bölgede 3 Şubat’ta yine donarak ölen 7 düzensiz göçmenin cansız bedenini bulmuştu.

LMLM