Türkiye
Giriş Tarihi : 16-12-2021 13:25   Güncelleme : 16-12-2021 13:30

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Yemekler için kullanılan yağlar arasında en sağlıklısı olarak gösterilen hakiki zeytinyağı, lezzetli olmasının yanı sıra daha pek çok faydasıyla bilinir. Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen zeytinlerden elde edilen has zeytinyağı, kendine has kokusu, lezzeti ile tüm yemeklere aromatik bir tat verir.

Doğal zeytinyağı, düzenli tüketilmesi halinde kolesterolü dengelemesi, kalp rahatsızlığına yakalanma riskini en aza indirmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, karaciğeri koruması ve daha pek çok konuda yarar sağlar. Vücuda sağladığı faydalarının yanı sıra kendine has lezzetiyle özellikle de sebze yemeklerinde kullanılır. Yemeklere hafif bir tat veren zeytinyağı, salatalar için de olmazsa olmazlardandır. Organik yöntemler kullanılarak üretimi yapılan gıdaların değeri oldukça fazladır. Ancak organik ürünlerin bu denli faydalı olmasına karşılık, üzücü olsa da ürünlerin sahteleri de raflarda yerini alır. Organik ürünler her ne kadar faydalı olsa da sahtelerini tüketmekte bir o kadar zararlı olabilir. Bu zararlar ile karşı karşıya kalmamak için aldığınız ürünlerin, orjinal olup olmadığını evde basit yöntemler kullanarak anlayabilirsiniz.

Zeytinyağının orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yemeklerde, salatalarda veya kahvaltılarda tüketmek için son derece sağlıklı olan hakiki zeytinyağının orjinal olup olmadığını anlamak için deneyebileceğiniz bir takım yöntemler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hakiki zeytinyağı 0 ile -6 derece donar ve kristal bir görünüm alır. Deneme yapmak istediğiniz yağdan bir miktar bardağa koyarak, dolaba koyun ve bir süre sonra donup donmadığını kontrol edin. Bardaktaki zeytinyağının tamamı kristalleşmişse, bu orjinal olduğunu gösterir. Ancak bir kısmı donuk bir kısmı ise sıvı halde ise, bu içerisinde katkı maddesi olduğunu gösterir.
  • Su testi de uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Bir bardak kadar ılık suyun içerisine az miktarda zeytinyağı ekleyin ve yağın baloncuklar çıkarıp çıkarmadığına bakın. Yağ baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa hakikidir. Sahte yağ ise suyun yüzeyinde bir süre sonra baloncuk çıkarmayı bırakır ve dairesel halde kalır.
  • Tuz ruhu testi de sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Zeytinyağı tuz ruhu ile bir araya geldiğinde renginde değişiklik olmuyorsa gerçektir.
LMLM