Türkiye
Giriş Tarihi : 14-12-2021 10:19   Güncelleme : 14-12-2021 10:19

Öğrenciler için önemli, MYÖS sınavının tarihi açıklandı

Öğrenciler için önemli, MYÖS sınavının tarihi açıklandı

Türkiye’de üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler için Merkezi Yurtdışı Öğrenci Kabul Sınavı 2022 yılı itibariyle yeniden yürürlüğe kondu.


Türkiye üniversitelerinde öğrenim görmek isteyen Yurtdışı Öğrenciler artık MYÖS sınavına girerek yarışacaklar. MYÖS sınavının 29 Mayıs tarihinde yapılacağı açıklandı.

YÖS sınavı en son 2010 yılında merkezi olarak ÖSYM tarafından yapılmıştı. Son on iki yıldır Türkiye’deki üniversiteler kendi belirledikleri kriterler veya düzenledikleri YÖS sınavları ile Yurtdışından öğrenci alıyorlardı.

Ancak öğrenciler açısında birçok karışıklık ve haksızlığa sebebiyet verdiği tespit edilen bu düzenlemeye son verilmesine ve Yurtdışından gelerek Türkiye üniversitelerinde öğrenim görmek isteyenler için Merkezi Yurtdışı Öğrenci Kabul sınavının yapılmasına karar verildiği bildirildi.

ÖSYM tarafından alınan karar gereği, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik ve Mühendislik programlarına öğrenci kabulünde sadece MYÖS sonucunun kullanılacağı ve bu programlara Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen MYÖS taban puanı veya üzerinde puana sahip olanların başvuru yapabileceği belirtildi.

İlgili kararda yukarıda anılanların dışındaki programlar için ise MYÖS sonucu ile birlikte daha önce olduğu gibi yükseköğretim kurumlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görülmüş Yurtdışından Öğrenci Kabul koşulları arasında yer alan ABİTUR, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi kriterlere göre öğrenci kabul edebilmesine imkân tanındığı bildirildi.

On iki yıl aradan sonra ÖSYM tarafından 29 Mayıs 2022 Pazar günü yapılacağı açıklanan MYÖS sınavının sonuçları ise 29 Haziran tarihinde açıklanacak. MYÖS sınavına başvurular 2-30 Mart tarihlerinde yapılabilecek.

MYÖS 2020 sınavının hangi merkezlerde yapılacağı ise henüz açıklanmadı. Sınavın Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça dillerinde yapılacağı bildirildi. Sınav kapsamı ile ilgili olarak da Yükseköğretim Kurulu tarafından temel öğrenme kazanımlarını ölçecek şekilde belirlenmesine karar verildiği bildirildi. Bu çerçevede “Genel Yetenek” olarak bilinen soruların sınavda ağırlıklı olması bekleniyor.

Ayrıca Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak KKTC vatandaşları ve TC vatandaşlığından çıkanlar/Mavi Kartlılar ile yabancı uyrukluların yükseköğretim kurumlarına sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile girebilmelerine, karar verildiği belirtildi. Yani önümüzdeki yıldan itibaren Orta ve lise eğitimi için Türkiye’ye gidecek yabancı uyruklu öğrenciler MYÖS sınavına girme imkânına sahip olamayacaklar. Bu öğrenciler Türk vatandaşı öğrenciler ile birlikte sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Türkiye’deki üniversitelere girebilecekler.

MYÖS sınavı ve bu çerçevedeki süreçle ilgili bilgi almak isteyenlerin İskeçe Türk Birliği Eğitim Koordinatörlüğüne müracaat edebileceği belirtildi.

LMLM