Dünya
Giriş Tarihi : 13-11-2021 10:19   Güncelleme : 13-11-2021 10:19

Dünyada bir ilk, Hastaya İklim Değişikliği Teşhisi Konuldu

Dünyada bir ilk, Hastaya İklim Değişikliği Teşhisi Konuldu

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın günümüzün en büyük sorunlarından olduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

Dünya genelinde birçok ülkede iklim değişikliği yüzünden son yıllarda sel, orman yangınları ve kuraklık gibi doğal afetlerde artışlar görüldü.

Peki ama iklim değişikliği insanlarda görülen hastalıklar üzerinde nasıl bir etki yaratıyor? Kanada'da geçtiğimiz hafta yaşanan bir olay, küresel ısınma konusunda bir ilk niteliği taşıması sebebiyle oldukça önemli.

Kanadalı bir doktor ülkede yaşanan aşırı sıcaklar sebebiyle nefes almada zorluk yaşayan yaşlı bir hastasına tarihte ilk kez "iklim değişikliği" teşhisi koydu ve hastanın iklim değişikliğinden kaynaklanan bir acı yaşadığını açıkladı.

Ülkenin Büyük Okyanus kıyısında bulunan Britanya Kolumbiyası (British Columbia) eyaletindeki bir hastanenin acil servisinde görev yapan Kyle Merritt adlı bir doktor, 70 yaşındaki kadın hastasında solunum yollarında bir rahatsızlık tespit etti.

Zira Kanada'da geçtiğimiz temmuz ayında 50 santigrat derece gibi rekor bir sıcaklık değerleri ölçülmüş, yaklaşık 600 kişinin resmi olarak "aşırı sıcaklar" sebebiyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

LMLM