Türkiye
Giriş Tarihi : 12-11-2021 11:14   Güncelleme : 12-11-2021 11:14

'Nankörlüktür'; Erdoğan'dan Miçotakis'e mülteci yanıtı: Nankörlük

'Nankörlüktür'; Erdoğan'dan Miçotakis'e mülteci yanıtı: Nankörlük

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Dedeağaç'a askeri sevkiyatına sert tepki gösterdi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban ile yaptığı ortak basın toplantısında, ABD'nin Dedeağaç'a askeri sevkiyatına sert tepki gösterdi. 

Konuyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Miçotakis'i sert sözlerle eleştirdi.

"NANKÖRLÜKTÜR"

"Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KAPILARI AÇARSAK YUNANİSTAN NE YAPAR BİLEMEM"

" Şu anda Türkiye'de toplam 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Bunun 4 milyona yakını sadece Suriyeli. 5 milyona yakın mülteciyi ülkesinde ağırlayan bir ülkeye mülteci sorunu Türkiye'den kaynaklanıyor demek nankörlüktür. Kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem.

"MÜLTECİLERİN BOTLARINI ŞİŞLEYİP ÖLÜME MAHKUM EDEN YUNANİSTAN'DIR"

Hepsinden öte Ege'de, Akdeniz'de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden Yunanistan'dır. Çocuk çocuk demeden o botları şişleyerek, bazen kıyı emniyeti ile o botları batırarak onları ölüme mahkum eden yine Yunanistan'dır. Miçotakis ve avanesi yalanla gün geçiriyorlar, dürüst davranmıyorlar. Elimizde bütün video kayıtları var."

"YUNANİSTAN'IN KENDİSİ ABD'NİN BİR ÜSSÜ DURUMUNA GELDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Dedeağaç'a asker sevkiyatıyla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

"Sadece Dedeağaç bir üst değil. Yunanistan'ın kendisi ABD'nin bir üssü durumuna gelmiştir. Şu anda Yunanistan içindeki ABD üslerinin sayısını ben saya saya bitiremedim. Hepsini bir araya toparladığımız zaman ortaya öyle bir tablo çıkıyor ki Yunanistan'ın kendisi adeta ABD'nin üssü gibi. Sorduğumuzda kaçamak cevaplar veriyorlar dürüst davranmıyorlar. Kendilerine seçtikleri komşu yanlış komşu.

Yunanistan ile tutundukları bu tavır doğru değil. Biz, ABD ve Yunanistan NATO üyesi. NATO üyesi olarak biz niye birbirimize düşüyoruz. NATO içerisinde asker ve mali destek olarak Türkiye ABD'den sonra ilk 7 sırada olan ülkedir. Yunanistan çok gerilerde. Biz kendimize inanıyoruz, güveniyor. Bu bölgenin sigortasıyız."

Öte yandan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, .Türkiye-Macaristan arasında yapılan anlaşmaları imzaladı. İmzaların atılmasından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

LMLM