Ελληνικά
Giriş Tarihi : 27-10-2021 11:34   Güncelleme : 30-10-2021 20:54

ABD Başkanı Biden, Patrik Vartholomeos ile Beyaz Saray'da görüştü

ABD Başkanı Biden, Patrik Vartholomeos ile Beyaz Saray'da görüştü

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da PatriK Vartholomeos ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Patrik Vartholomeos, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Beyaz Saray'daki gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Biden'la son derece olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Patrik Bartholomeos, "Papa Franciscus, İngiliz Kilisesinin Başpiskoposluğu, Müslüman ve Yahudi dini liderler ile tüm dünyada herkesin aşı olmasını sağlamak için bir girişim başlattığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Sayın Başkan Biden da bu girişimi büyük bir memnuniyetle karşıladı." ifadelerini kullandı.

İkili, koronavirüsü sona erdirmenin yollarının yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele ve dini özgürlükleri de ele aldı.

Dünya Ortodoks Hıristiyanlarının ruhani lideri, 81 yaşındaki Patrik Vartholomeos, 12 günlük ABD'deki temaslarına Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan'ın onuruna verdiği yemek ile başlamıştı.

 

Blinken-Patrik Vartholomeos görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Patrik Vartholomeos ile dini azınlıkların durumunu ve Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılmasını görüştü.

2009'dan sonra ilk kez ABD'ye ziyaret gerçekleştiren Patrik Vartholomeos, Washington'daki resmi temasları kapsamında Blinken ile bir araya geldi.

Görüşme öncesinde basına kısa bir açıklamada bulunan Blinken, Vartholomeos ile görüşmekten onur duyduğunu kaydetti.

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın, başkan yardımcısı olduğu yıllarda Vartholomeos ile İstanbul'da bir araya geldiğini hatırlatarak "ABD, din özgürlüğü ilkesini güçlü bir şekilde savunuyor, dış politikamızda ilkemize bağlıyız ve elbette kendi ülkemizde de buna bağlıyız." dedi

Vartholomeos ise "İstanbul'daki tarihi makamımızda hayatta kalma mücadelesi verirken, Ekümenik Taht'a ve korumaya çalıştığımız onun fikir ve değerlerine verdiği daimi destek için ABD yönetimine minnettarız." diye konuştu.

Toplantı sonrasında yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Blinken'ın, Vartholomeos ile ABD'nin dünya çapında din özgürlüğünü destekleme taahhüdünü ve dünya çapındaki Ortodoks Hristiyan toplumuyla ortak kaygıları ele aldığını kaydetti.

Price, "Bakan Blinken, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasının Biden yönetimi için bir öncelik olmaya devam ettiğini yineledi. Ayrıca iklim krizini acilen ele alma zorunluluğunu da görüştüler." ifadelerini kullandı.

Rahatsızlığı sebebiyle geceyi Washington'daki bir hastanede geçiren Patrik Vartholomeos, sabah hastaneden çıktıktan sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği rezidansına gitmişti.

LMLM