Dünya
Giriş Tarihi : 21-10-2021 13:40   Güncelleme : 21-10-2021 13:40

kadınların eylemini takip eden gazetecilere şiddet!

kadınların eylemini takip eden gazetecilere şiddet!

Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaklaşık yirmi kadın Eğitim Bakanlığı önünde eylem düzenledi. Eylemi görüntülemek isteyen muhabirlere Taliban saldırdı.

Kabil'de Eğitim Bakanlığı önünde toplanan 20 kadın eylemci, Maliye Bakanlığı'na kadar eğitim hakları için yürüdü. Yaklaşık 1.5 saat süren eyleme müdahale olmadı.

Ancak Taliban üyeleri eylemi takip eden aralarında Türkiyeli bir gazetecinin de bulunduğu basın mensuplarına müdahale etti. Gazetecilere silah dipçiği ile vuran Taliban militanları, muhabirlere tekme atarak küfür etti.

Protesto sırasında "Eğitimi politize etmeyin" sloganı atan kadınlar, "Ne eğitim ne çalışma hakkımız var", "İşsizlik, fakirlik, açlık" yazılı pankartlar taşıdı.

Eylemin organizatörlerinden Zahra Mohammadi, basına verdiği demeçte aldıkları risklerin farkında olduklarını ama susmayacaklarını söyledi:

"Gördüğünüz gibi Taliban ne basına ne de kadınlara saygı duyuyor. Tüm kız çocukları ve kadınlara sesleniyorum, korkmayın. Aileniz izin vermese bile evden çıkın ve kendi haklarınız için uğruna mücadele edin."

Taliban militanları eylem boyunca ağır silahlarla kadınlara eşlik ederken, eylemcilere yaklaşık bir buçuk saat süre tanıdı.

Ağustos ayında Afganistan'da kontrolün Taliban'a geçmesinin ardından lise çağındaki kız çocuklarının okula gitmesi engellenirken, ülkede birçok çalışan kadın rejim değişiminden sonra hala işlerine dönemedi.