Dünya
Giriş Tarihi : 30-09-2021 10:44   Güncelleme : 30-09-2021 10:44

Cezaevinde mahkumların çatışmasında 116 kişi öldü!

Cezaevinde mahkumların çatışmasında 116 kişi öldü!

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, dün (29 Eylül) cezaevinde çeteler arasında çıkan çatışmada hayatını kaybedenlerin sayısı 116'ya yükseldi.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki tüm hapishanelerde 60 günlüğüne "olağan üstü hal" ilan edildiğini duyurdu.

Ülkenin Guayas eyaletine bağlı Guayaquil kentindeki Litoral Cezaevi'nde çıkan çatışmada ölen mahkum sayısının 116'ya, yaralı sayısının ise 80'e çıktığını belirten Lasso, olayı "talihsiz" olarak tanımladı.

Cezaevlerinin suç çeteleri arasında güç anlaşmazlığına dönüşmesinin üzücü olduğunu belirten Lasso, "Bu durumla başa çıkmak için ilk adımlarımızdan biri ülke genelindeki hapishanelerde olağanüstü hal ilan etmek oldu." ifadesini kullandı.

Lasso, mahkumların haklarını korumak için yakınlarıyla dayanışma içinde olacaklarını kaydederek, "Hükümet, birkaç aydır cezaevlerinde tekrarlanan şiddet olayları nedeniyle altyapı ve gözetim teknolojisine önemli yatırımlar yapıyor, plan sayesinde cezaevlerinde kontrol güçlenecek." dedi.


Ekvador'da 3 cezaevinde isyan çıktı: En az 50 mahkum öldü
Eş zamanlı çatışma çıktı
Cezaevi Sistemi Genel Direktörü Bolivar Garzon da, gün içindeki açıklamasında, çeteler arasında farklı koğuşlarda eş zamanlı çıkan çatışmalarda ölü sayısının 100'e, yaralı sayısının da 52'ye çıktığını belirterek, "Koğuşlara giriyoruz, kolay olmadı, polis yerel saatte 14.00'te kontrolü sağladı ama gece başka olaylar, patlamalar oldu." şeklinde konuştu.

Hapishanede ölü sayısının daha da artabileceğine dikkati çeken Garzon, polis ve savcılık personelinin cesetlerin teşhisi için çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.


Garzon, çok büyük bir trajediyle karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, "Organize suç grupları arasındaki bu mücadele ve içerideki güç savaşı, maalesef bu seviyelere ulaştı, durum gerçekten korkunç." dedi.

Cezaevi çevresinde askerlerin geniş güvenlik önlemleri aldığı bilgisi paylaşıldı.

Ekvador'dan Mersin Limanı'na gelen muz yüklü gemiden 1 ton kokain çıktı
İlk belirlemelere göre 24 kişi ölmüş, 48 kişi yaralanmıştı
Ekvador'da, cezaevinde çeteler arasında dün çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 24 kişinin öldüğü, 48 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

Bölge sakinlerinin dün sosyal medyada paylaştığı videolarda, çok sayıda mahkumun çatılara çıktığı, cezaevinden ise silah ve patlama seslerinin geldiği duyulmuştu.

Yerel basında çıkan habere göre, çatışma Los Lobos ve Tiguerones çetelerine mensup üyelerin bulunduğu 8 ve 9 numaralı koğuşlarda başladı.

Ekvador'da cezaevi sorunu
Ülkede 23 Temmuz'da iki ayrı cezaevinde mahkumlar arasında çıkan isyanda 21 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

Yaklaşık 38 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman isyanla sonuçlanıyor.

Ülkede 24 Şubat'ta 3 şehirde aynı anda çıkan isyanlarda da 80 mahkum hayatını kaybetmişti.

LMLM