Yunanistan
Giriş Tarihi : 02-09-2021 12:01   Güncelleme : 02-09-2021 12:01

Yeni Sağlık Bakanı Plevris, Yahudilerden özür diledi

Yeni Sağlık Bakanı Plevris, Yahudilerden özür diledi

Yeni Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Yunanistan Merkezi Musevi Komisyonu’nun açıklamasından sonra Yahudi halkından özür diledi.

Göreve dün başlayan Sağlık Bakan Plevris söz konusu açıklamadan sonra bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Yahudi halkından özür diledi.

Plevris açıklamasında şunları kaydetti: “Yahudi Soykırımı kurbanlarına saygım sonsuz ve her türlü anti-Semitizme karşıyım. Bunu birçok açıklamamda tartışılmaz bir şekilde gösterdim. Görüşlerine katılmadığım babamın yargılandığı sırada savunma avukatı olarak yaptığım konuşmadan dolayı Yunanistan Musevi Komisyonu’nun (KİS) şahsıma yönelttiği itirazlar anlaşılabilir niteliktedir. Hiçbir zaman Yahudilere hakaret etmek istemedim. Eğer bunu yaptıysam özür dilerim. Sağlık Bakanı olarak yapacağım çalışmalarla Yahudi Soykırımı'na saygımdan şüphe duyanlar çekincelerini ortadan kaldıracağımdan ve hiçbir şekilde Yahudi aleyhtarı duygulara sahip olmadığımdan emin olacaklardır.”

Yunanistan Musevi Komisyonu bugün yayımladığı açıklamada aşırı milliyetçi eski LAOS partisi üyesi Thanos Plevris’in sağlık bakanı olarak görevlendirilmesi nedeniyle endişesini dile getirmiş, Plevris’in 2009 yılında yaptığı bir konuşmada antisemitik ifadeleri hatırlatılarak, Yahudi halkından özür dilemesi istenmişti.