Yunanistan
Giriş Tarihi : 20-08-2021 11:13   Güncelleme : 20-08-2021 11:13

Yunanistan'dan Afgan mülteci önlemi: 'Bütün güçler sınırlarda tetikte'

Yunanistan'dan Afgan mülteci önlemi: 'Bütün güçler sınırlarda tetikte'

Yunanistan, Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden sonra bu ülkeden çıkan mülteciler için önlemleri sıkılaştırdığını duyurdu.

Hükümet sözcüsü Ioannis Oikonomou düzenlediği basın toplantısında, "Bütün güçler sınırlarda tetikte, 2015 sahnelerinin yeniden yaşanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Atina hükümeti ayrıca, genel bir kriz durumunda, göç baskısıyla başa çıkmak için AB devletlerinin ortak bir stratejisi için girişimlerde bulunacağını duyurdu.

Ülkede kolluk kuvvetleri, sahil güvenlik ve silahlı kuvvetler, Türkiye'den göç olasılığına karşı Meriç kara sınırını ve Doğu Ege'yi polis ve koruma altına almak için planlar hazırlıyor.

Yunanistan Suriye, Irak ve Afganistan'daki çatışmalardan kaçan yaklaşık bir milyon insanın adalarına ayak bastığı 2015 yılında yaşanan Avrupa'daki göç krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer almıştı.

Sınırda çalışmalara hız verildi

Konu çarşamba günü Hükümet Dışişleri ve Savunma Konseyi'nde tartışıldı ve mart 2020'de Meriç sınırındaki kriz sırasında uygulananlara benzer önlemler masaya yatırıldı.

Polis kaynaklarının Yunan Kathimerini'ye verdiği bilgiye göre, Evros'taki 27 kilometrelik çitin inşaatının yanı sıra otomatik sınır gözetleme sisteminin kurulumu ve işletilmesi de tamamlandı. 11 yeni kamera ve radar içeren sistem, Türkiye topraklarının 15 kilometre içini görme ve sınır boyunca Yunan polisi operasyon merkezlerine görüntü aktarma özelliğine sahip.

Bir polis kaynağı, sınırı izlemek için insansız hava araçlarının zaten etkinleştirildiğini ve silahlı kuvvetlerin önümüzdeki günlerde bölgedeki varlığını artırmasının beklendiğini açıkladı.

Bu arada Oikonomou, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının, Afganistan'da kendi güçleriyle çalışan sekiz Afgan uyrukluyu geri getirmek için eylemleri koordine ettiğini duyurdu. Oikonomou, “Onları ülkemize getirene kadar durmayacağız” dedi.